دندانپزشکی زیباییکامپوزیت دندانمقالات و مطالب آموزشی

کامپوزیت سرامیکی ( کامپوزیت نانو سرامیک ) + مزایا و معایب!

کامپوزیت دندان یکی از روش های ترمیمی و زیبایی دندان هاست که با کمک آن به راحتی می توان دندان های پوسیده و ترک خورده را درمان کرد. اگر می خواهید لبخند زیبایی داشته باشید، کامپوزیت سرامیکی جز روش های ترمیمی مقرون به صرفه برای شما خواهدبود.

این روش در سال های اخیر مورد استقبال بی نظیری قرارگرفته است و البته مدل های جدیدی از آن نیز وارد بازارشده است. ازجمله آنها می توان به کامپوزیت سرامیکی (ips) اشاره کرد. Ips از جدیدترین نسل کامپوزیت های دندان می باشد که نسبت به مدل های معمولی ذرات سرامیکی نیز به داخل آن افزوده شده است. همین نیز باعث افزایش استحکام و مقاومت محصول شده است. اگر اطلاعات زیادی درباره کامپوزیت سرامیکی (ips)  ندارید، درادامه همراه ما باشید.

کامپوزیت سرامیکی (ips)  

معرفی کامپوزیت سرامیکی (ips)  

کامپوزیت سرامیکی ips یکی از زیباترین کامپوزیت هایی است که تنوع رنگی بسیاربالایی دارد به همین دلیل نیز می تواند ظاهر طبیعی و خاصی را به دندان های شما ببخشد. تنوع رنگی کامپوزیت ips سبب محبوبیت بالای این محصول شده است که براساس تشخیص پزشک بهترین رنگ برای فرد انتخاب می شود. در ساختار کامپوزیت سرامیکی (ips) ذرات سرامیکی وجوددارد همین نیز سبب درخشندگی بالای کامپوزیت می شود که ظاهر بسیارجذابی را به آن می دهد.

کامپوزیت ips یکی روش ترمیمی از پیش ساخته شده است که پس از فرم دادن و تراش سطح بیرونی دندان، روی سطح آن قرارمی گیرد. این کامپوزیت علاوه براینکه استحکام و دوام بالایی دارند، در مقابل تغییر رنگ نیز مقاومت بیشتری خواهندداشت.

چرا کامپوزیت نانو سرامیکی ips محبوبیت دارد؟

کامپوزیت سرامیکی ips جز جدیدترین انواع کامپوزیت های موجود در بازار است با این وجود مورداستقبال بی نظیری قرارگرفته است. دلیل این استقبال گسترده نیز مربوط به تنوع رنگی بالای آن می باشد. طیف رنگی کامپوزیت سرامیکی 32رنگ متنوع دارد که می تواند در پنج درجه متفاوت نیز قابل شفاف شدن است. بدین ترتیب به راحتی می توان رنگی را مطابق دندان های بیمار از میان آن پیدا کرد.

مزایای کامپوزیت سرامیکی (ips)  

مزایای کامپوزیت سرامیکی ips

کامپوزیت سرامیکی ips در مقابل سایر مدل کامپوزیت موجود در بازار مزایای بسیارزیادی دارد که بهتراست قبل از انتخاب آن درباره این مزایا اطلاعاتی داشته باشید.

 • برای کاشت کامپوزیت سرامیکی ips هزینه بسیارکمتری را نسبت به لمینت سرامیکی متحمل خواهیدشد.
 • دوام و ماندگاری کامپوزیت سرامیکی نسبت به سایر نمونه های موجود در بازار بیشتر است.
 • در ساختار کامپوزیت سرامیکی ips از ذرات سرامیکی استفاده شده است به همین دلیل نیز نسبت به مدل های معمولی درخشنده تر و حالات طبیعی تری دارند.
 • برای استفاده از کامپوزیت سرامیکی ips هیچ نیازی به تراشیدن مینای دندان نیست و می توان به راحتی کامپوزیت را روی دندان کاشت.
 • مقاومت بالای آن در برابر موادغذایی سفت و محکم نسبت به سایر مدل های موجود در بازار بیشتراست.
 • استفاده از کامپوزیت سرامیکی ips برای فرد حساسیتی را ایجاد خواهندکرد. منظور از حساسیت ، حساسیت گرمایی و سرمایی است.
 • از کامپوزیت سرامیکی ips می توان برای پرکردن دندان های پشت نیز به راحتی استفاده کرد.
 • می توان این مدل کامپوزیت را روی همه دندان های قابل دید اجرا کرد.
 • تنوع طیف رنگی کامپوزیت سرامیکی ips نسبت به سایر مدل کامپوزیت بسیاربالاست به همین دلیل نیز به راحتی می توان رنگی مناسب را از بین آنها انتخاب کرد.
 • هزینه پیاده سازی کامپوزیت سرامیکی ips نسبت به سایر روش ها برای افراد مناسب تر است.
 • در صورت بروز شکستگی به راحتی می توان هریک از این دندان ها را اصلاح و یا ترمیم کرد.

معایب کامپوزیت سرامیکی (ips)  

معایب کامپوزیت ips

در کنار مزایایی که کامپوزیت سرامیکی ips داشت، معایبی را نیز داراست. برای اینکه بتوانید تصمیم قطعی خود را نسبت به انجام آن بگیرید، باید از این معایب نیز اطلاع داشته باشید.

 • در اوایل نصب کامپوزیت سرامیکی ips احتمال حساسیت های گرمایی و سرمایی به میزان خیلی کم وجوددارد.
 • در صورت تشخیص و نظیر پزشک امکان تراشیدن دندان نیز برای نصب این مدل کامپوزیت وجوددارد. پس بهتراست قبل از انجام آن در این زمینه با پزشک مشورت کنید.
 • امکان شکستگی در اثر بر برخورد اجسام سنگین بالاست با این وجود امکان ترمیم آن نیز وجود دارد.
 • این امکان نیز وجوددارد که در همان ابتدای استفاده از این کامپوزیت لثه فرد دچار التهاب و یا تورم شود.

با بررسی های انجام شده مشخص شد که مزایای این مدل کامپوزیت نسبت به معایب آن بیشتر است. با این وجود باید برای انجام آن شرایط بیمار بررسی شده و نظر نهایی توسط پزشک اعلام می شود.

مراحل کامپوزیت سرامیکی (ips)  

مراحل انجام کامپوزیت  ips

نصب کامپوزیت سرامیکی ips بسیارساده است البته با همین وجود شما باید یک دندان پزشک حرفه ای را برای کار کامپوزیت انتخاب کنید. در مراحل ابتدایی دندان پزشک تنها سایه های عاج و مینای دندان را با کمک سایه سرامیکی ips تعیین می کند. سپس ساختار دندان آسیب دیده به راحتی و بدون هیچ مشکلی ترمیم خواهدشد. درادامه به بررسی مراحل کامپوزیت سرامیکی ips می پردازیم:

 • در ابتدای کار بهتراست دندان های به صورت کامل تمیز شوند تا هیچگونه جرمی روی آنها وجودنداشته باشد.
 • سپس دندان های به خوبی خشک می شوند تا برای انجام باندینگ آماده شوند. درصورت خشک نشدن دندان کار به درستی انجام نخواهدشد.
 • در این مرحله سطح دندان های جلویی به راحتی با ماده اسیدی متخلخل می شود تا برای کار کامپوزیت آماده شود.
 • در آخرین مرحله نیز روی دندان ها از چسب مخصوصی استفاده می شود تا مواد کامپوزیت به خوبی روی آن قرارگیرند. درهمین مرحله دندان پزشک مواد را به خوبی پولیش می دهد تا بدین ترتیب بتواند حالت طبیعی را به دندان های شما برگرداند. پس از ایجاد یک سطح درست برای دندان ها نیز با تاباندن نور مخصوص این مواد سفت خواهندشد. در کامپوزیت سرامیکی ips نیازی به تراشیدن دندان نیست با این وجود در برخی از موارد پزشک با کاهش سایز دندان سعی در مرتب کردن آنها خواهدداشت.

درواقع می توان گفت کامپوزیت سرامیکی ips به راحتی و تنها در یک جلسه انجام می شود اما بهتراست از قبل چندین جلسه مشاوره نیز با دندان پزشک خود داشته باشید تا بتوانید به خوبی در این باره تصمیم بگیرید.

سوالات متداول کامپوزیت سرامیکی (ips)  

کامپوزیت نانو سرامیکی و سوالات متداول در مورد آن

در این بخش میخواهیم در مورد کامپوزیت سرامیکی و سوالاتی متداولی که معمولا در این مورد مطرح میشود صحبت خواهیم کرد.

1) کامپوزیت سرامیکی ips چقدر طول عمر دارد؟

در ساختار کامپوزیت سرامیکی ips از ذرات سرامیکی استفاده شده و همین موضوع نیز سبب بالارفتن مقاومت آنها شده است. اگر بهداشت دهان و دندان تان را رعایت کرده و به خوبی از این کامپوزیت مراقبت کنید تا 7 سال نیز می توانید از این کامپوزیت کمک بگیرید. البته برای معاینه کامپوزیت بهتراست سالی یکبار به دندان پزشک خود مراجعه کرده و از سلامت آنها اطمینان حاصل کنید. البته در این ویزیت ها دندان هایتان پالیش می شوند پس درخشندگی اولیه آنها برگردانده می شود.

به صورت کلی باید بگوییم طول عمر این کامپوزیت کاملا بسته به مراقبت های فرد دارد. هرچه شما نکات مراقبتی مربوط به کامپوزیت را با دقت بیشتری رعایت کنید، مدت زمان بیشتری نیز می توانید از آنها استفاده کنید. البته که موارد دیگری نیز در طول عمر کامپوزیت سرامیکی تاثیرگذارند که ازجمله آنها می توان به جنس دندان ها اشاره کرد.

طول عمر کامپوزیت های معمولی چیزی بین 3تا5 سال است اما کامپوزیت سرامیکی ips می تواند تا 7 سال نیز دوام آورد. درواقع می توان گفت کامپوزیت سرامیکی ips نسبت به مدل های معمولی دو برابر طول عمر دارند.

کامپوزیت سرامیکی (ips)  برای چه سنی مناسب است

2) کامپوزیت نانو سرامیک برای چه افرادی مناسب است؟

اگر شما به دلایلی نظیر ایجاد شکستگی در دندان ها،دندان های نامنظمی که روی هم قرارگرفته، دندان های کوتاه و یا خیلی بلند، دندان های رنگ گرفته و مواردی از قبیل آن از لبخندزدن اجتناب می کند، می تواند از کامپوزیت سرامیکی ips استفاده کند. کاشت کامپوزیت می تواند به زیباترشدن لبخند دندان ها کمک کند. درادامه بیشتر درباره این موضوع صحبت می کنیم:

اصلاح تغییر رنگ دندان ها

برخی از افراد به دلیل مصرف بیش ازاندازه داروهایی نظیر فلوراید دچار تغییر رنگ دندانی می شوند. همین نیز می تواند ظاهر بدی را به دندان هایشان بدهد. البته برخی از دندان ها نیز به دلیل پرکردن ظاهر اولیه خود را از دست می دهند که به راحتی می توان با کمک کامپوزیت سرامیکی آنها را اصلاح کرد.

اصلاح فرم دندان های طبیعی

در برخی از افراد دندان های طبیعی افراد از نظر ظاهری دچار تغییراتی می شوند که می توان با کامپوزیت سرامیکی ips آنها را به حالت اولیه برگرداند.

تغییر و اصلاح دندان های کج

با کمک کامپوزیت دندان ها می توان به راحتی و بدون هیچ مشکلی دندان های کج را به خوبی اصلاح کرد. پس اگر دندان های کج و نافرمی دارید، می توانید به راحتی با کمک کامپوزیت آنها را زیباتر کنید. البته دقت داشته باشید برای اصلاح دندان های کج در ابتدا فرم دندان توسط پزشک بررسی می شود، در صورت اینکه کج شدن دندان ها جزئی باشد با کمک کامپوزیت درمان می شود. اما اگر میزان این کجی بیش ازاندازه باشد، مسلما باید از روش های دیگری نظیر ارتودنسی آن را درمان کرد.

برطرف نمودن میزان فاصله بین دندان ها

برخی از افراد دندان های مرتبی دارند اما فاصله بین دندان ها بسیارزیاد است و همین موضوع نیز ظاهر آنها را دچار چالش می کند. با کمک کامپوزیت سرامیکی ips می توان به راحتی این فاصله کم را اصلاح کرد و زیبایی مناسبی را به دندان ها بخشید.

البته برای حل هریک از مشکلات بیان شده با کمک کامپوزیت سرامیکی ips باید با پزشک مشورت کرد. مسلما پزشک بهترین انتخاب را برای شما در این زمینه خواهدداشت.

هزینه کامپوزیت سرامیکی (ips)  

3) چه عواملی روی هزینه کامپوزیت  ips اثر می گذارد؟

عوامل بسیارزیادی روی هزینه کامپوزیت سرامیکی ips تاثیر می گذارند که می توانید قبل از انجام عمل نیز نسبت به آن برآوردی داشته باشید. درادامه به بررسی این عوامل می پردازیم:

 • معاینه اولیه دندان ها و هزینه ویزیت مربوط به آن
 • عکس برداری مربوط به دندان نیز هزینه هایی را برای بیمار در پی خواهدداشت.
 • اگر دندان ها نیاز به جرم گیری داشته باشند، هزینه های مربوط به آن را نیز باید به هزینه کامپوزیت سرامیکی اضافه کرد.
 • اگر لثه التهاب و یا تورم داشته باشد، برای درمان و اصلاح آن باید هزینه هایی پرداخت.
 • قبل از انجام کامپوزیت سرامیکی باید پوسیدگی های دندانی به صورت کامل رفع شود. پس اگر دندان خراب و پوسیده دارید، حتما باید برای رفع آن اقدام کنید. این موضوع به هزینه های مربوط به کار کامپوزیت سرامیکی ips افزوده می شود.
 • اگر دندان های به خوبی مرتب نباشند، هزینه درمان برای مرتب شدن آنها نیز متفاوت است. البته اگر دندان ها خیلی کج باشند، مسلما نیاز به ارتودنسی خواهدبود و تنها با کمک کامپوزیت سرامیکی ips نمی توان آنها را درمان کرد.

تعداد دندان های کامپوزیت شده

بسته به اینکه شما می خواهید چه تعداد از دندان های خود را با کمک کامپوزیت سرامیکی ips زیباتر کنید، هزینه اینکار برای شما بیشتر خواهدشد. برای مثال اگر یکی از دندان هایتان آسیب دیده باشد مسلما هزینه ترمیم آن نسبت به سایر دندان ها کمتر خواهدبود.

انتخاب برند معتبر

بسته به اینکه کامپوزیت سرامیکی ips از چه برندی است، قیمت آن نیز متفاوت خواهدبود. می توانید در انتخاب بهترین برند از دندان پزشک خود مشورت بگیرید تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

تبحر و تجربه دندان پزشک

مسلما دندان پزشک هایی که تجربه بیشتری را در زمینه کاشت کامپوزیت سرامیکی دارند نسبت به دندان پزشک های تازه کار مهارت بیشتری دارند، به همین دلیل نیز انجام کار کامپوزیت توسط آنها نیز هزینه بیشتری را برای فرد در بر خواهدداشت.

کیفیت

کیفیت یکی از مهم ترین عواملی است که روی قیمت کامپوزیت سرامیکی ips تاثیر می گذارد. پس هنگام انتخاب کامپوزیت از دندان پزشک خود بخواهید باکیفیت ترین آنها را برای شما انتخاب کند. البته دقت داشته باشید تنها کیفیت کامپوزیت سرامیکی ips روی قیمت آن تاثیر نخواهدداشت بلکه باید دندان پزشک نیز با مهارت کافی آن را روی دندان قراردهد. دقت داشته باشید اگر دندان پزشک مهارت کافی نداشته باشد و به خوبی روکش را روی دندان قرارندهد، نیاز به پرداخت هزینه اضافی برای داشتن این روکش ها خواهیدداشت.

تمامی مورد بیان شده به صورت مستقیم روی هزینه کامپوزیت سرامیکی ips تاثیر می گذارد. با این وجود شما بهتراست خیلی روی هزینه ها تمرکز نداشته باشید و به دنبال انتخاب باکیفیت ترین گزینه باشید که بتوانید مدت زمان بیشتری بدون مشکل از آن استفاده کنید.

تیم تحریریه کلینیک ثمین دنتال

کلینیک ثمین دنتال تهرانپارس، یکی از مجهز ترین کلینیک های شرق تهران است که تمام خدمات دندانپزشکی را به همشهریان عزیز تهرانی و البته سایر شهرهای ایران ارائه میکند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا