دسته‌بندی نشدهمقالات و مطالب آموزشی

عوارض عصب کشی دندان و خطراتی که برای ما دارد!

اگر وب سایت کلینیک ثمین دنتال را دنبال کرده باشید، قطعا میدانید که در یک مقاله جداگانه و بسیار کامل، در مورد عصب کشی دندان توضیحات لازم را دادیم. امروز و در این مطلب قصد داریم که در مورد عوارض عصب کشی دندان و خطراتی که میتواند به همراه داشته باشد به طور جداگانه صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

دکتر ثمین حاتمی | مدیر کلینیک ثمین دنتال تهرانپارس


همانطور که میدانید عصب کشی در واقع درمان ریشه دندان است. ریشه ای که دچار عفونت میشود، باید درمان شود در غیر این صورت میتواند به استخوان فک آسیب برساند.

البته همین درمان درصورتی که به درستی انجام نشود میتواند مشکلاتی را ایجاد کند. چیزی که هر دندانپزشکی باید آن را در اولویت خود قرار دهد، نجات دندان خود فرد است. با توجه به این موضوع حتما در انتخاب دندانپزشک دقت کنید. چرا که همیشه موضوع هزینه نیست. فراموش نکنید اگر یک دندان به درستی عصب کشی نشود، باید دوباره بعد از یک مدت عصب کشی روی آن انجام شده و یا با مشکلات بزرگتری رو به رو خواهد شد. و این یعنی هزینه ی مالی بیشتر!

در این مقاله چه میخوانید ؟


 • عوارض عصب کشی دندان چه مواردی هستند؟
 • چرا باید عصب کشی کنیم؟
 • کدام دندان های پوسیده به عصب کشی نیاز دارند؟
 • عوارض عصب کشی دندان به صورت کامل
 • عوارض و مضرات عصب کشی دندان؛ شکسته شدن دندان
 • خطرات عصب کشی دندان؛ عفونت دوباره به دلیل وجود باکتری
 • عوارض عصب کشی دندان؛ سوراخ شدن کانال ریشه دندان
 • خطرات عصب کشی دندان؛ عفونت ریشه دندان و عصب کشی مجدد
 • عوارض عصب کشی دندان؛ شکستن فایل در دندان فرد
 • خطرات عصب کشی دندان؛ عدم مراقبت صحیح از دندان
 • عوارض عصب کشی دندان؛ عصب کشی مجدد
 • جمع بندی

عوارض عصب کشی دندان؛ خطرات و مضرات

عوارض عصب کشی دندان چه مواردی هستند؟

عوارض عصب کشی دندان موضوع اصلی این مقاله است. اما قبل از صحبت روی این موضوع اجازه دهید به صورت مختصر و مفید، فرآیند عصب کشی دندان را به شما توضیح دهیم. زمانی که ریشه دندان عفونت میکند، باید راهی برای رسیدن به این عفونت پیدا کرد. بنابراین پزشک با ایجاد یک خفره در تاج دندان به ناحیه ی پالپ دندان دسترسی پیدا میکند.

پالپ دندان در زیر تاج دندان است و در واقع تنها بخش زنده دندان در این بخش قرار دارد. منظور از بخش زنده دندان همان رگ های خونی و عصبی هستند که در دندان وجود دارند. زمانی که دندان شروع به درد گرفتن میکند، در واقعا کار از کار گذشته و عفوتت به عصب های دندان رسیده است.

بعد از تراشیدن دندان و رسیدن به ناحیه پالپ، عفونت از دندان خارج میشود، در قدم بعدی دندان باید تمیز شده و از هر گونه باکتری احتمالی که میتواند سلامت دندان را به خطر بیندازد، پاک شود. یکی از نکات مهمی که باعث ایجاد عوارض عصب کشی دندان میشود، همین بخش است. اگر یک دندانپزشک به درستی و با دقت، دندان را از عفونت و باکتری های مخرب تخلیه نکند، در واقع کار عصب کشی به صورت ناقص انجام میشود.

در این صورت ممکن است بعد از یک مدت درد در همان دندان عصب کشی شده احساس شود. این یعنی هزینه مالی و زمانی دوباره! لازم به دکر است که هر دندان بعد از عصب کشی دیگر ساختار یک دندان طبیعی و سالم را ندارد. بنابراین میتواند شکننده تر شود و ممکن است در حین تراش داده شدن دوباره دندان، بخشی از تاج دچار شکستگی شود. این همین مورد میتواند اوضاع را از آن چیزی که هست، بدتر کند.

چرا باید عصب کشی کنیم؟

عصب کشی همانطور که گفتیم به دلیل ایجاد عفونت در ناحیه پالپ دندان باید انجام شود. اما حالا سوال اینجاست که چه چیزی باعث ایجاد این عفونت میشود؟

 • آبسه دندان؛
 • پوسیدگی دندان که به صورت عمیق ایجاد شده؛
 • آسیب به علت ضربه وارد شده به دندان؛
 • درمان مجدد دندان.

کدام دندان های پوسیده به عصب کشی نیاز دارند؟

 • پوسیدگی که به عاج رسیده باشد ( در این مدل از پوسیدگی، دندان فقط نسبت به سرما حساس  میشود و نسبت به گرما حساس و یا فشار و جویدن دردی در دندان ایجاد نمیشود.
 • نوع دیگری از پوسیدگی که عصب کشی نیاز دارد، پوسیدگی است که به بافت تازه داخل تاج رسیده باشد. ( در این مدل از پوسیدگی، دندان خود به خود درد می گیرد. علاوه بر این نسبت به سرما و گرما حساس میشود و با فشار و جویدن غذا هم درد می گیرد). این یکی از بدترین تجربیات افرادی است که دندانشان به عصب کشی نیاز دارد.
 • مورد آخر هم به پوسیدگی مختصر مینای دندان که فاقد درد و حساسیت است، اختصاص دارد.

عوارض عصب کشی دندان

عوارض عصب کشی دندان به صورت کامل

عوارض عصب کشی دندان در واقع مشکلاتی است که بعد از عصب کشی میتواند ایجاد شود. حالا که به طور مختصر اطلاعاتی در مورد دلایل ایجاد پوسیدگی دریافت کردید، نوبت به صحبت و توضیح در مورد خطرات عصب کشی دندان رسیده است. منظور از خطرات در واقع همان عوارض عصب کشی دندان است که میتواند متوجه افراد شود.

1) عوارض و مضرات عصب کشی دندان؛ شکسته شدن دندان

بله کاملا درست متوجه شدید. یکی از عوارض عصب کشی دندان، شکسته شدن آن است! زمانی که یک دندان کارش به عصب کشی میرسد، در واقع اولویت دندانپزشک، صرفا نگه داشتن دندان است. این یعنی با روش عصب کشی بتوان کاری کرد که دندان بین 10 تا 15 سال بعد بتواند کارایی خودش را داشته باشد. اگر بخواهیم به صورت واقع بینانه به داستان نگاه کنیم، بعد از عملیات عصب کشی، دندان شکننده میشود. حالا سوال اینجاست که راهی برای حل این مشکل وجود دارد؟

بله. به همین دلیل است که پزشکان از روکش برای دندان استفاده میکنند. روکش دندان که جنس ها و قیمت های مختلفی دارد، به دندان استحکام بخشیده و اجازه شکسته شدن به آن را نمیدهد. انواع روکش های دندان عبارتند از :

 • پی ام اف
 • زیرکونیا
 • ایمکس

2) خطرات عصب کشی دندان؛ عفونت دوباره به دلیل وجود باکتری

دومین مورد از لیست عوارض عصب کشی دندان، به عفونت دوباره بعد از عصب کشی تعلق دارد. وقتی که عصب کشی انجام میشود، در واقع کانال های دندان که به عمق دندان راه دارند، باز میشوند. با باز شدن این کانال ها، طبیعی است که هوا و باکتری ها وارد آن میشوند. در صورتی که این باکتری ها بتوانند خودشان را به ریشه دندان برسانند و در واقع وارد کانال ریشه بشوند، درد، عفونت و البته التهاب در دندان و لثه ایجاد میشود. آیا برای این مشکل هم راه حلی وجود دارد؟

معمولا بعد از عصب کشی، پزشک داروهای ضد التهابی و آنتبی بیوتیک تجویز میکند. این داروها کمک میکنند که در و صورتی که باکتری در مجرای کانال مانده باشد، از بین رفته و مشکلی دندان را تحدید نکند.

عوارض عصب کشی دندان

3) عوارض عصب کشی دندان؛ سوراخ شدن کانال ریشه دندان

مورد سوم از عوارض و خطرات عصب کشی دندان، سوراخ شدن کانال ریشه است. این مشکل زمانی ایجاد میشود که دندانپزشک در حال ضد عفونی و پاک کردن دندان است. برای این کار پزشک معالج از ابزاری به نام فایل استفاده میکند. فایل در واقع یک ابزار کاملا انتعطاف پذیر است که میتواند خودش را با ساختار داخلی دندان وفق دهد.

گاهی اوقات ممکن است انحنای یک کانال ریشه زیاد باشد. در این صورت فایل باعث سوراخ کردن کانال ریشه می شود و این یعنی یک مشکل تازه! اگر از طریق سوراخ ایجاد شده توسط فایل، اب دهان وارد دندان فرد شود، باید آن سوراخ پر شود. در صورتی که امکان پر کردن وجود نداشته باشد، دندان کشیده می شود و این یعنی خداحافظی کامل با دندان.

4) خطرات عصب کشی دندان؛ عفونت ریشه دندان و عصب کشی مجدد

مورد چهارم از عوارض عصب کشی دندان، زمانی اتفاق میوفتد که امکان ضدعفونی کردن و تمیز کردن تمامی کانال های ریشه وجود نداشته باشد. در واقع بعضی از کانال ها دارای شاخه های دیگری نیز هستند که در عمل امکان ضد عفونی کردن این شاخه ها نیست.

وجود عفونت در این شاخه ها و عدم دقت لازم پزشک میتواند در نهایت به التهاب، عفونت بیشتر و درد در ناحیه ریشه دندان منجر شود. این یعنی نیاز دندان به عصب کشی دوباره و البته هزینه مالی و زمانی دوباره برای بیمار.

5) عوارض عصب کشی دندان؛ شکستن فایل در دندان فرد

همانطور که گفتیم، فایل ابزاری است که از آن برای تمیز کردن دندان استفاده میشود. یکی از عوارض عصب کشی دندان که میتواند مشکل ساز شود، شکسته شدن همین فایل انعطاف پذیر در دندان است. در صورتی که پزشک معالج دقت کافی را به کار نبرد، این مشکل میتواند ایجاد شود.

در صورتی که دندان به طور کامل و درست ضدعفونی شده باشد و سپس بخشی از فایل در درون دندان مانده باشد، نیازی به جراحی دندان نیست. اما در غیر این صورت لازم است که با جراحی دندان، از انتهای کانال دندان، فایل شکسته شده خارج شود.

عوارض عصب کشی دندان

6) خطرات عصب کشی دندان؛ عدم مراقبت صحیح از دندان

یکی از مهمترین موارد که هر بیمار باید آن را رعایت کند، مراقبت درست بعد از عصب کشی دندان است. اگر اینکار صورت نگیرد، میتواند در نهایت منجر به بروز عفونت دوباره و عصب کشی مجدد دندان شود.

حتما بخوانید » مراقبت های بعد از عصب کشی دندان

7) عوارض عصب کشی دندان؛ عصب کشی مجدد

در صورتی که بعد از عصب کشی، از روکش دندان استفاده نشود، احتمال شکسته شدن دندان وجود دارد. در نتیجه ی این شکستگی، دندان میتواند دوباره عفونت کرده و در نهایت به عصب کشی دوباره نیاز داشته باشد. بنابراین حتما بعد از عصب کشی به فکر روکش کردن دندان خود باشید.

تیم تحریریه کلینیک ثمین دنتال

کلینیک ثمین دنتال تهرانپارس، یکی از مجهز ترین کلینیک های شرق تهران است که تمام خدمات دندانپزشکی را به همشهریان عزیز تهرانی و البته سایر شهرهای ایران ارائه میکند.

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا