مقالات و مطالب آموزشی

ایمپلنت ( کاشت دندان ) چقدر طول میکشد؟(توضیح کامل)

یکی از متداول ترین سوالاتی که در زمینه درمان ایمپلنت دندان وجود دارد، این است که «  ایمپلنت چقدر طول میکشد؟ » در طول دوره درمان ایمپلنت ( کاشت دندان ) که شامل چندین مرحله است، انتظارات اولیه بیمار و وضعیت عمومی ناحیه دندانی که در آن ایمپلنت انجام خواهد شد، تاثیر قابل توجهی روی مدت زمان انجام ایمپلنت دارد.

درمان ایمپلنت برای دندان هایی با پوسیدگی خفیف یا دارای شکستگی جزئی انجام نمی شود. دندانی که قرار است ایمپلنت شود باید در شرایطی باشد که کاملا از بین رفته باشد و به هیچ وجه قابل نجات و بازیابی نباشد.

در ناحیه ای که دندان از دست رفته قرار دارد، به مرور زمان به دندان های مجاور و استخوان فک آسیب وارد می شود. ایمپلنت از فرم طبیعی دندان محافظت می کند و محافظت از استخوان فک و همچنین توانایی جویدن و حرف زدن راحت را برای فرد، تضمین می کند. علاوه بر این، ایمپلنت صحیح ترین درمان برای جلوگیری از زوال استخوان فک است که با افزایش سن رخ می دهد.

روند درمان ایمپلنت از فردی به فرد دیگر متفاوت است. در ادامه ی این مطلب به بررسی مدت زمان لازم انجام ایمپلنت و عوامل موثر بر روی این مدت زمان صحبت خواهیم کرد.

ایمپلنت ( کاشت دندان ) چقدر طول میکشد؟

ایمپلنت دندان چقدر طول میکشد؟

برای پاسخ دادن به این سوال، بهتر است ابتدا مروری بر مراحل ایمپلنت و این که هر مرحله حدودا چقدر زمان نیاز دارد، داشته باشیم.

انجام معاینه دندانپزشکی

قبل از اینکه بتوانید فرایند درمان  ایمپلنت را شروع کنید، دندانپزشک شما یک معاینه جامع برای بررسی سلامت دهان شما انجام می دهد. این ممکن است شامل عکس برداری با اشعه ایکس و اسکن سه بعدی از فضای داخل دهان و دندان ها باشد.

در طول جلسه مشاوره اولیه، دندانپزشک شما وضعیت دندان ها و فک شما را بررسی می کند تا تشخیص دهد آیا ایمپلنت های دندانی برای شما مناسب هستند یا خیر. دندانپزشک یک عکس اشعه ایکس سه بعدی از دهان شما می گیرد و همچنین ممکن است قالب های دندانی نیز از دندان هایتان تهیه شود که برای ساخت تاج ایمپلنت مورد نیاز است.

دندانپزشک شما همچنین لثه و فک شما را معاینه می کند تا ببیند که آیا بافت استخوانی به اندازه کافی متراکم و سالم برای انجام ایمپلنت دندان است یا خیر. این جلسه معاینه اولیه حدود یک الی دو ساعت طول می کشد.

در طول این مدت، دندانپزشک دوبار بررسی می کند که سلامت لثه و استخوان فک شما برای حمایت از ایمپلنت کافی باشد. سپس یک برنامه درمانی برای انجام ایمپلنت برای شما ارائه خواهد کرد. شما در این مرحله می توانید سوالات خود را بپرسید و تمام ابهامات مربوط به فرآیند ایمپلنت را برطرف کنید.

آماده سازی فک و انجام پیوند استخوان و کشیدن دندان در صورت نیاز

برخی از بیماران برای آماده شدن برای عمل ایمپلنت دندانی خود نیاز به کشیدن دندان یا پیوند استخوان دارند. طول مدت زمان ایمپلنت، بسته به اینکه چه تعداد دندان باید کشیده شود و چه مقدار استخوان باید در محل ایمپلنت آینده پیوند شود، متفاوت است.

کشیدن دندان حدود سی دقیقه طول می کشد و عمل جراحی پیوند استخوان فقط بین 30 تا 90 دقیقه طول می کشد. با این حال، زمان بهبودی بعد از انجام این مراحل می تواند طولانی باشد. برخی از بیماران بنابر نظر جراح دندانپزشک، قبل از کاشت ایمپلنت بین یک ماه تا شش ماه بعد از کشیدن دندان و انجام پیوند استخوان صبر می کنند.

اگر پیوند استخوان جزئی باشد کاشت ایمپلنت می تواند در همان روز انجام گیرد. اما اکثر مواقع لازم است که ابتدا عمل جراحی پیوند استخوان در مرحله جداگانه ای انجام گرفته و بعد از اینکه استخوان به اندازه کافی رشد کرد که حدوداً ۴ تا ۶ ماه زمان می برد؛ دندانپزشک اقدام به کاشت ایمپلنت میکند.

همچنین در صورتی که دندان طبیعی به علت وجود عفونت در ریشه یا بیماری‌های لثه کشیده شده باشد؛ مدت زمان بیشتری برای انجام ایمپلنت مورد نیاز است. دندانپزشک چندین ماه پس از کشیدن دندان منتظر می ماند تا عفونت به طور کامل از بین برود و سپس اقدام به کاشت ایمپلنت می کند.

ایمپلنت ( کاشت دندان ) چقدر طول میکشد؟

ایمپلنت چقدر طول میکشد؟؛ کاشت ایمپلنت

اولین مرحله از پروسه ایمپلنت، جراحی است. دندانپزشک شما یک پیچ تیتانیوم را در استخوان فک شما قرار می دهد. پیچ درست زیر لثه ها قرار می گیرد. معمولاً قرار دادن هر پیچ حدود 1 الی 2 ساعت طول می کشد. بنابراین بسته به تعداد ایمپلنت هایی که در یک جلسه انجام می دهید، مدت زمان انجام ایمپلنت دندان افزایش پیدا می کند.

پیشرفت‌های اخیر در دندانپزشکی، روند کاشت دندان را سرعت بخشیده است و می‌ توان کل مجموعه دندان‌های خود را با حداقل چهار ایمپلنت دندان جایگزین کرد.

دندان جایگزین شما که به ایمپلنت معروف است معمولاً از فلز ساخته شده است که این فاز می تواند از جنس تیتانیوم یا زیرکونیوم باشد. این قسمت فلزی مانند ریشه دندان شما عمل می کند. بعداً یک اباتمنت و تاج به پیچ ایمپلنت اضافه می شود تا فرآیند تکمیل شود.

در مراحل اولیه انجام ایمپلنت، ممکن است مجبور شوید رژیم غذایی خود را به غذاهایی محدود کنید که می توانید به راحتی بجوید. این کار استرس روی ایمپلنت ها را کاهش می دهد و روند بهبود را تسریع می کند.

تمیز نگه داشتن محل کاشت ایمپلنت دندان و پرهیز از مصرف غذاهایی که باعث تحریک آن می شوند، از بروز عفونت جلوگیری می کند. تورم و ناراحتی در ناحیه تحت درمان بخصوص پس از چند روز اول جراحی ایمپلنت، طبیعی است. در عرض یک هفته، درد و تورم با استفاده از مسکن های بدون نسخه و کمپرس یخ کاهش می یابد.

ایمپلنت ( کاشت دندان ) چقدر طول میکشد؟

دوره ی بهبودی بعد از جراحی کاشت ایمپلنت

استخوان های شما باید با پیچ ایمپلنت ترکیب شوند و بافت لثه ای باید در اطراف آن رشد کنند. این فرآیندی است که در آن زمان داده می شود که ایمپلنت با استخوان فرد جوش بخورد و سازگاری لازم را ایجاد کند. این دوره استئواینتگراسیون (osseointegration ) نامیده می شود. فرایند این دوره زمان بر است و یکی از دلایلی که کاشت ایمپلنت دندان به صورت مرحله ای انجام می شود، وجود این فرایند است.

در طول دوره کاشت ایمپلنت

این دوره ممکن است کمتر از دو ماه یا تا شش ماه طول بکشد. این بستگی به واکنش بدن شما به ایمپلنت دارد. با این حال، اکثر بیماران گزارش می‌ دهند که این فرآیند دردناک نیست و در زندگی روزمره آن ها تداخلی ایجاد نمی‌ کند. در طول این مدت، زمانی که تاج های دائمی شما ساخته می شود، یک تاج موقت خواهید داشت.

ایمپلنت دندان مدتی طول می کشد تا با استخوان فک جوش بخورد شود و در این مدت به افراد سیگاری توصیه می شود که سیگار نکشند. دود سیگار بر این که بر فرآیند ادغام استخوانی تاثیر منفی می گذارد، باعث بروز عفونت شدید و طولانی تر شدن دوره درمان ایمپلنت می شود.

در طول دوره انجام ایمپلنت، دندانپزشک مقداری آنتی بیوتیک برای جلوگیری از عفونت تجویز می کند که باید طبق دستور پزشک مصرف شوند.

بعد از دوره کاشت

پس از انجام عمل ایمپلنت دندان، بیماران معمولاً باید حدود یک هفته یا شاید بیشتر از رژیم غذایی نرم استفاده کنند. این همچنین شما باید از غذاهای شیرین دوری کنید زیرا مصرف قند بیش از حد می تواند روند بهبودی را مختل کند. پودینگ ها، سوپ ها و اسموتی های سبز از بهترین غذاهای نرمی هستند که می توانید در طول این دوره مصرف کنید.

در صورتی که بیمار بهداشت دهان و دندان خود را رعایت نکند یا ضربه، فشار و نیروی جویدن زیادی به ایمپلنت وارد شود، امکان جوش نخوردن ایمپلنت به استخوان فک وجود دارد. البته این مشکل به ندرت پیش می‌‌‌‌ آید و بیش از 95 درصد کاشت دندان با موفقیت صورت می‌ گیرد.

ایمپلنت ( کاشت دندان ) چقدر طول میکشد؟

ایمپلنت چقدر طول میکشد؟؛ قرار دادن اباتمنت

اباتمنت یک رابط کوچک توپی شکل است که تاج روی آن قرار می گیرد و بین ایمپلنت و تاج قرار می گیرد. اگر دندانپزشک تشخیص دهد که همجوشی استخوان با موفقیت انجام شده است، بیمار به این مرحله می‌رود.

هنگامی که فک شما پس از کاشت ایمپلنت بهبود یافت، دندانپزشک شما باید بافت لثه را برای چسباندن اباتمنت دوباره برش دهد و شما به دو تا سه هفته زمان برای ریکاوری بعد از قرار دادن اباتمنت ایمپلنت نیاز خواهید داشت.

ایمپلنت چقدر طول میکشد؟؛ اتصال تاج ایمپلنت

ساخت تاج سرامیکی معمولاً چند هفته طول می کشد. یک قالب از دهان توسط دندانپزشک به عنوان راهنمای ایجاد تاج استفاده می شود.

هنگامی که اباتمنت محکم شد، شما برای قرار دادن تاج آماده هستید. تاج روی محل دندان ایمپلنت قرار داده می شود و پروسه ایمپلنت دندان شما کامل می شود. در صورت ترک خوردن و یا شکستن تاج سرامیکی، امکان ترمیم یا تعویض آن وجود دارد.

آیا درد در درمان ایمپلنت احساس می شود؟

درد 1-2 روز پس از اولین روز مداخله جراحی احساس می شود. در درمان ایمپلنت، بی حسی موضعی یا عمومی با توجه به شرایط فرد اعمال می شود. پس از پایان عمل جراحی، با از بین رفتن تدریجی اثر بیهوشی، احتمال بروز دردهای جزئی و تورم خفیف در ناحیه وجود دارد. همان درد و تورم را می توان در هر درمان دندانپزشکی مشاهده کرد. به لطف مسکن ها می توان بر این دردها بدون هیچ مشکلی غلبه کرد.

ایمپلنت فوری چیست و چگونه انجام می شود؟

اگر به طور ناگهانی و به هر علی دندان خود را از دست دادید، می توانید با ایمپلنت فوری آن را جایگزین کنید. در این روش، ریشه دندان از دست رفته کشیده می شود و بلافاصله کاشت ایمپلنت در حفره خالی دندان، صورت می گیرد. البته پیش از انجام این فرآیند، دندانپزشک دهان و دندان شما را بررسی می کند که عاری از عفونت باشد و استخوان فک نیز تراکم کافی داشته باشد.

ایمپلنت ( کاشت دندان ) چقدر طول میکشد؟

ایمپلنت چقدر طول میکشد؟

عواملی مانند نوع ایمپلنت و تعداد ایمپلنت، سلامت لثه ها، میزان تراکم استخوان فک در محل انجام ایمپلنت و سلامت عمومی بیمار، سن بیمار، میزان اهمیت دادن او به سلامت دهان و دندان و… از جمله عواملی هستند که می‌ توانند روی مدت زمان لازم برای درمان ایمپلنت تاثیر بگذارند.

طولانی ترین بخش از کل فرآیند ایمپلنت دندان، زمان بهبودی پس از جراحی ایمپلنت است. برای کمک به بدن برای بهبود سریعتر، استراحت کافی و داشتن یک رژیم غذایی سالم به شدت توصیه می شود.

به طور کلی فرآیند ایمپلنت می تواند از سه ماه تا بیش از یک سال طول بکشد و واقعاً بستگی به سرعت بهبودی شما، میزان پیروی از دستورالعمل‌های مراقبت‌های بعد از هر مرحله از انجام ایمپلنت و شرایط  فرد بستگی دارد.

سایر عواملی که روی زمان ایمپلنت موثر هستند

عوامل متعددی وجود دارد که می تواند باعث شود فرآیند ایمپلنت دندان شما کمی طولانی تر شود. عفونت دندان و لثه و کافی نبودن میزان استخوان در فک، از مهم ترین دلایلی است که درمان ایمپلنت را طولانی تر می کند. بنابراین زمان دقیقی که برای انجام ایمپلنت طول می کشد برای منحصر به فرد است.

در حالی که ممکن است راه حل های جایگزینی سریعتر برای دندان های از دست رفته وجود داشته باشد، اما هیچ یک از درمان ها ها به اندازه ایمپلنت دندان دوام نمی آورد. ایمپلنت های دندانی نه تنها از نظر ظاهری بسیار طبیعی هستند، بلکه بسیار بادوام و دارای طول عمر بسیار بالا هستند.

ایمپلنت‌ ها برعکس دندان‌ های طبیعی هیچگاه دچار پوسیدگی نمی‌ شوند؛ چرا که تیتانیوم نسبت به اسیدهای دندان بسیار مقاوم است. سرامیک مورد استفاده به عنوان تاج دندان هم تقریبا همین قابلیت را دارد. به همین دلیل می‌ توان گفت که ایمپلنت‌ های دندان در مقایسه با دندان‌ های طبیعی در مقابل پوسیدگی به مراتب مقاوم‌ تر هستند. همین مسئله موجب دائمی بودن ایمپلنت دندان است.

ایمپلنت های دندانی یک سرمایه گذاری ارزشمند برای لبخند و سلامت دهان و دندان شما هستند. اگر به دندانپزشکی ترمیمی برای جایگزینی دندان های از دست رفته نیاز دارید، با کلینیک ثمین دنتال تماس بگیرید. ما انواع گزینه‌های درمان ایمپلنت دندان را متناسب با نیازهای فردی بیماران خود و با بالاترین کیفیت و پیشرفته ترین تجهیزات ارائه می‌دهیم.

تیم تحریریه کلینیک ثمین دنتال

کلینیک ثمین دنتال تهرانپارس، یکی از مجهز ترین کلینیک های شرق تهران است که تمام خدمات دندانپزشکی را به همشهریان عزیز تهرانی و البته سایر شهرهای ایران ارائه میکند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا