بلیچینگدندانپزشکی زیباییکامپوزیت دندانمقالات و مطالب آموزشی

بلیچینگ بهتره یا کامپوزیت؟ تفاوت بلیچینگ و کامپوزیت

دندان ها هم در سلامت دهان و هم در زیبایی و جذابیت لبخند افراد، نقش مهمی دارند. دندان هایی که ساختار فیزیکی آن ها به هر دلیلی مشکل پیدا کرده است، می توانند هم سلامت دهان فرد را به خطر بیندازند و هم زیبایی لبخند او را از بین ببرند. حال میخواهیم در این مقاله در مورد تفاوت بلیچینگ و کامپوزیت صحبت کنیم و در نهایت به این سوال که « بلیچینگ بهتره یا کامپوزیت »  یک پاسخ مشخص بدهیم.

کامپوزیت های دندان، روکش هایی هستند که برای ترمیم دندان های شکسته، دارای ترک یا شکاف یا دندان هایی که لکه دار و بد رنگ هستند، مورد استفاده قرار می گیرند. آن ها به سطح  جلویی دندان‌ها چسبانده می‌ شوند و رنگ، اندازه، شکل یا طول دندان ها را به طور مطلوب تغییر می دهند.

بلیچینگ دندان هم روشی است که در طی آن با استفاده از مواد سفید کننده، رنگ دندان ها چندین درجه سفیدتر و درخشان تر می شوند و می تواند یکی از مقرون به صرفه ترین روش های درمانی برای افرادی باشد که مایل به داشتن لبخندی روشن تر و سفیدتر هستند. در ادامه‌ی این مطلب به بررسی تفاوت بلیچینگ و کامپوزیت به صورت مفصل خواهیم پرداخت.

بلیچینگ بهتره یا کامپوزیت؟ تفاوت بلیچینگ و کامپوزیت

بلیچینگ بهتره یا کامپوزیت؟ ؛ معرفی کامپوزیت دندان

ونیرهای کامپوزیت، لایه های نازکی از جنس رزین کامپوزیت هستند که برای پوشاندن تغییر رنگ دندان ها، لکه های مقاوم و بستن ترک یا شکاف های بین دندان ها استفاده می شوند.  ونیر کامپوزیت یکی از مقرون به صرفه ترین درمان های دندانپزشکی زیبایی است که می توانید به راحتی آن را برای بهبود لبخند خود انتخاب کنید.

ونیرهای کامپوزیت در واقع نوعی ماده پرکننده همرنگ دندان هستند که با سایه طبیعی دندان شما مطابقت دارند، به صورت لایه‌هایی روی سطح دندان اعمال شده و مستقیماً روی دندان شما شکل داده می شوند تا ظاهر زیبایی‌ شناختی مورد نظر حاصل شود. همچنین در مواردی که ناهماهنگی ها و عیوب ظاهری جزئی در دندان ها وجود دارد، از ونیرهای کامپوزیت استفاده می شود تا ظاهری مطلوب و ایده آل برای دندان حاصل شود.

کامپوزیت، روشی تهاجمی تر

کامپوزیت روشی تهاجمی تر از درمان بلیچینگ است. برای آماده سازی دندان ها برای انجام کامپوزیت، دندانپزشک باید مقداری از مینای دندان را تراش دهد. از آنجایی که مینای دندان دوباره رشد نمی کند، انجام کامپوزیت، برای همیشه مینای دندان ها را تغییر می دهد. روکش کامپوزیت به طور مستقیم به دندان چسبانده می شود و جای بخشی از مینای دندان را می گیرد.

قبل از استفاده از کامپوزیت، داشتن دندان ها و مینای دندان سالم ضروری است. برداشتن مقداری از مینای دندانی که از قبل آسیب دیده است، می تواند مشکل ساز باشد.

با ونیرهای کامپوزیت مقداری از مینای دندان برداشته می شود، اما به طور کلی کمتر از ونیرهای چینی است. پس از انجام این کار، دندانپزشک مواد کامپوزیت را روی دندان ها اعمال می کند. سپس آن را شکل می دهد تا با ظاهر مورد نظر مطابقت داشته باشد. کل فرآیند روکش‌ها، چه پرسلن و چه کامپوزیت، می ‌تواند 1 الی 2 ساعت و 1 الی 2 جلسه دندانپزشکی طول بکشد.

بلیچینگ بهتره یا کامپوزیت؟ تفاوت بلیچینگ و کامپوزیت

معرفی بلیچینگ دندان و تفاوت آن با کامپوزیت

سفید کردن دندان یک روش درمان دندانپزشکی زیبایی است که شامل استفاده از یک عامل سفید کننده (پراکسید هیدروژن یا پراکسید کاربامید) برای سفید کردن دندان ها است. این درمان که معمولاً بلیچینگ دندان نیز نامیده می شود، به طور خاص  منظور از بین بردن لکه ها و تغییر رنگ دندان استفاده می شود.

اگرچه بهترین نتایج سفید کردن اغلب زمانی که توسط دندانپزشک انجام می شود به دست می آید، طیف گسترده ای از روش های سفید کردن دندان ها وجود دارد که می توانید خودتان انجام دهید (با تجویز دندانپزشک و بدون نسخه). گزینه های بدون نسخه شامل استفاده از خمیر دندان سفید کننده مخصوص، محلول شستشو و نوارها یا سینی های سفید کننده دندان می باشد. این روش های درمانی، راه حلی برای شما ارائه می دهند که ارزان هستند.

گزینه های سفید کننده دندان بدون نسخه دارای کمترین غلظت پراکسید هستند که قدرت سفید کنندگی آن ها را محدود می کند.

مراحل بلیچینگ آفیس

برای انجام بلیچینگ دندان، دندانپزشک ابتدا دندان ها را تمیز و معاینه کرده و قبل از انجام فرآیند سفید کردن، مشکلات پوسیدگی را برطرف می کند. هنگامی که دندان ها تمیز شدند، یک ماده سفید کننده روی دندان ها رنگ می شود، برای مدتی باقی می ماند، برداشته می شود و سپس دوباره اعمال می شود.

بلیچینگ چقد طول میکشد؟

انجام بلیچینگ دندان در مطب، به طور کلی یک ساعت یا کمتر طول می کشد و در طی آن یک ژل سفید کننده روی سطح دندان ها برای یک یا چند دوره 15 تا 30 دقیقه ای اعمال می شود. ممکن است از یک نور با شدت بالا برای کمک به سرعت بخشیدن به فرآیند استفاده شود. بیماران بلافاصله پس از درمان نتایج را مشاهده خواهند کرد.

بلیچینگ دندان، آسان، سریع و مقرون به صرفه است. اگرچه روش‌های مختلفی برای سفید کردن بدون نسخه وجود دارد، اما فقط برای سفید کردن دندان‌ها که توسط متخصص دندانپزشکی انجام می‌شود، از غلظت کافی ماده ی سفید کننده برای به دست آوردن نتایج چشمگیر استفاده می‌شود.

هنگامی که ماده سفید کننده روی سطح دندان قرار گرفت، حدود 30 تا 60 دقیقه روی سطح مینای دندان باقی می ماند. در طول این مدت، سفید کننده به لایه های مینا و عاج دندان جذب می شود و در آنجا شروع به حل کردن لکه ها می کند. حتی پس از شستشوی سفید کننده، تا 24 ساعت پس از استفاده به طور فعال لکه ها را پاک می کند.

نتایج بلیچینگ حرفه ای دندان ها اغلب باعث می شود که دندان ها 5 تا 10 درجه سفیدتر از قبل باشند. ماندگاری این نتایج به طور کلی حدود یک سال طول می کشد، اما طول عمر دقیق این نتایج به عادات غذایی و اهمیت شما به بهداشت دهان و دندان هایتان بستگی دارد.

بلیچینگ بهتره یا کامپوزیت؟ تفاوت بلیچینگ و کامپوزیت

بلیچینگ یا کامپوزیت؟  هر کدام چقدر دوام دارند؟

همانند روش کامپوزیت، بیمار بلافاصله بعد از انجام درمان بلیچینگ، نتایج آن را مشاهده می کند. با این حال، این نتایج دوام و ماندگاری زیادی ندارند ( البته در صورت مراقبت مناسب دوام خوبی خواهند داشت ). دندانپزشک ممکن است استفاده از کیت های سفید کننده در خانه را برای تکمیل و ماندگاری این روش تجویز کند. این کار باعث میشود که تاثیر و دوام این روش بیشتر شود.

دندان هایی که به طور حرفه ای سفید شده اند، هنوز هم می توانند با گذشت زمان دوباره لکه دار شوند. پس از گذشت مدت زمانی که بسته به مراقبت و رعایت بهداشت دهان و دندان توسط بیمار دارد، ممکن است بیمار نیاز به انجام مکرر بلیچینگ دارد که باعث آسیب به مینای دندان ها می شود.

از طرف دیگر ونیرهای کامپوزیت می توانند 3 تا 7 سال عمر کنند. اگر بیمار دندان‌هایش را به هم ساییده یا اقلام سختی مانند یخ یا حتی ناخن‌هایش را بجود، می‌توانند خرد شوند یا شل شوند. دندانپزشک اغلب می تواند آسیب وارده به ونیرهای کامپوزیت را ترمیم کند.

با این حال، بیماران بالقوه باید بدانند که از آنجایی که بخشی از مینای دندان برداشته می شود، انجام کامپوزیت چیزی نیست که بتوان آن را بازگرداند. ونیرهای کامپوزیت اگر جدا شدند یا آسیب دیدند، باید تعویض و ترمیم شوند. تنها شباهت کامپوزیت و بلیچینگ در کاربرد آنها برای سفید کردن دندان‌ها می‌باشد.

بلیچینگ بهتره یا کامپوزیت؟ تفاوت بلیچینگ و کامپوزیت

تفاوت بلیچینگ و کامپوزیت

در این بخش به صورت موردی تفاوت بلیچینگ و کامپوزیت را از زوایای مختلف بررسی میکنیم.

1) قیمت

انجام کامپوزیت دندان نسبت به بلیچینگ گران تر است اما ماندگاری نتایج آن بیشتر می باشد.

2) تغییر فرم دندان ها

تغییر فرم ظاهری دندان‌ها با استفاده از بلیچینگ امکان‌ پذیر نیست، این در حالی است که کامپوزیت ها همچنین می توانند تعدادی از مشکلات دندانی را به طور همزمان حل کنند، مانند دندان های شکسته، دارای ترک، با فاصله ناهموار و دارای تغییر رنگ شدید. اما اعمال کامپوزیت روی دندان ها، مینای دندان را برای همیشه تغییر می دهد و راه برگشتي  این مورد نیست.

3) اصلاح دندان های شکسته و معیوب

اگر دندان های ناهموار و شکسته و ترک خورده دارید، ونیرهای کامپوزیت می توانند تا حدودی وضعیت دندان های شما را منظم تر کنند و در عین حال دندان ها را سفیدتر کنند. در واقع، ونیرهای کامپوزیت می توانند ظاهر کل لبخند شما (نه فقط رنگ دندان) را تغییر دهند تا لبخندی زیبا ایجاد کنند. اما روش بلیچینگ فقط قادر به تغییر رنگ دندان ها می باشد.

4) روش کار

بلیچینگ با قرار دادن ماده‌ای به نام هیدروژن پراکسید و یا کاربامید پراکساید در غلظت مشخصی بر روی دندان انجام می‌ شود. اما کامپوزیت با استفاده از مواد خمیر مانند کامپوزیت و در چند مرحله که شامل آماده سازی دندان و تمیز کردن آن، قرار دادن خمیر بر روی دندان و فرم دادن به آن و سپس سفت کردن مواد با استفاده از نور مخصوص لیزر و پولیش کردن این مواد تا رسیدن به نتیجه مطلوب و طبیعی می‌باشد.

5) طول عمر

طول عمر ونیرهای کامپوزیت به طور متوسط 3 تا 7 سال است، در حالی که  نتایج حاصل از سفید کردن دندان نهایتا 1 الی 2 سال دوام دارند.

6) انتخاب رنگ دندان ها و طرح لبخند

با ونیرهای کامپوزیت، رنگ لبخند ایده آل خود را می توانید انتخاب کنید. اما با بلیچینگ دندان، انتخاب زیادی وجود ندارد. این روش، رنگ ها و لکه های اضافی را از روی دندان های شما پاک می کند. بلیچینگ تنها می‌ تواند تا میزان مشخصی دندان‌ ها را سفید کند که این میزان قابل پیش بینی نیست. اما کامپوزیت دندان دارای سایه رنگ‌ های متنوعی است که بیمار می ‌تواند با توجه به سلیقه خود و همچنین در نظر گرفتن راهنمایی‌ های دندانپزشک، رنگ مناسب و میزان سفیدی دندان ‌های خود را انتخاب نماید.

7) تعداد جلسات

ونیرهای کامپوزیت فقط در یک جلسه دندانپزشکی قابل انجام هستند و مستقیماً روی دندان های شما شکل می گیرند. اگر به خوبی انجام شوند، کاملا شبیه دندان های طبیعی شما هستند اما سفیدتر و زیباتر. بلیچینگ هم در یک جلسه در مطب میتواند کمک کند تا دندانهای خودتان سفید تر و زیباتر شوند.

بلیچینگ بهتره یا کامپوزیت؟ تفاوت بلیچینگ و کامپوزیت

کدام بهترین است؟ بلیچینگ یا کامپوزیت؟

پس از خواندن توضیحات هر دو روش، ممکن است هنوز مطمئن نباشید که چه درمانی را انتخاب کنید. قرار ملاقات با دندانپزشک، بهترین کار برای بررسی جزئیات این روش ها و انتخاب بهترین و مناسب ترین روش با توجه به شرایط شماست.

برای تصمیم گیری، باید چند فاکتور کلیدی مانند اهداف زیبایی، بودجه و مدت زمانی که مایلید به درمان اختصاص دهید را در نظر بگیرید. برای کسانی که می خواهند ظاهر لبخند خود را سریع و به صورت مقرون به صرفه بهبود بخشند، بلیچینگ دندان ممکن است ایده آل باشد. با این حال، برای کسانی که خواهان راه حلی با ماندگاری بیشتر هستند، حتی اگر زمان بیشتری طول بکشد، کامپوزیت ها ممکن است گزینه بهتری باشند.

هنگام تصمیم گیری در مورد یک درمان، همچنین مهم است که به تفاوت های اصلی بین این دو درمان فکر کنید. بلیچینگ دندان فقط رنگ دندان های شما را بهبود می بخشد و نمی تواند انواع لکه ها را از بین ببرد. از طرف دیگر، روکش‌های کامپوزیت می‌توانند اندازه، شکل، رنگ، تراز و فاصله دندان‌های شما را اصلاح کنند.

علاوه بر این دندان‌هایی که به شدت تغییر رنگ داده و در برابر درمان‌های سفید کننده سخت‌تر و مقاوم‌تر هستند، با انجام کامپوزیت سفیدتر و درخشان تر می شوند. البته به قیمت تغییرات دائمی مینای دندان. کامپوزیت ها همچنین گران‌تر از بلیچینگ هستند. اما ماندگاری نتایج آن‌ها طولانی‌تر است و ممکن است در درازمدت باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های شما شود.

این که کدام بهتر است به وضعیت دندان های شما بستگی دارد

تصمیم گیری در مورد اینکه آیا روکش یا سفید کردن دندان مناسب ترین است، کاملاً به سلامت کلی دهان و دندان و وضعیت دندان های شما بستگی دارد.

لازم به ذکر است که این دو تکنیک زیبایی دندان‌ها زمانی که توسط متخصص دندانپزشکی زیبایی انجام شوند، عوارضی را برای بیمار ایجاد نمی‌کنند. تنها عارضه‌ای که ممکن است ایجاد حساسیت خفیف است که طی چند روز برطرف خواهد شد.

اما در صورتی که دندانپزشک کار خود را به درستی انجام ندهد، ممکن است به مینای دندان آسیب برساند و سلامت دندان را به خطر بیندازد.

در کلینیک ثمین دنتال ما به بیماران خود کمک می کنیم تا به لبخند زیبا و دلخواه خود برسند. هدف ما در طول هر نوع درمان اعم از زیبایی- ترمیمی یا ترمیمی، همیشه بهبود سلامت دندان ها و تقویت ظاهر لبخند با نتایج طولانی مدت است.

تیم تحریریه کلینیک ثمین دنتال

کلینیک ثمین دنتال تهرانپارس، یکی از مجهز ترین کلینیک های شرق تهران است که تمام خدمات دندانپزشکی را به همشهریان عزیز تهرانی و البته سایر شهرهای ایران ارائه میکند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا