بلیچینگدندانپزشکی زیباییمقالات و مطالب آموزشی

بلیچینگ چقدر دوام دارد؟ ماندگاری بلیچینگ چقدر است؟

اگر مقالات تخصصی که در مورد بلیچینگ دندان در وبسایت ثمین دنتال منتشر شده را مطالعه کرده باشید، قطعا پاسخ تمام سوالاتتان را دریافت کرده اید. یکی از سوالاتی که معمولا از طرف کاندید های بلیچینگ مطرح میشود این است که بلیچینگ چقدر دوام دارد و ماندگاری بلیچینگ چقدر است. در این مقاله به صورت کامل در مورد این موضوع توضیحات لازم را خواهیم داد. با ما همراه باشید.

بلیچینگ چقدر دوام دارد؟ ماندگاری بلیچینگ چقدر است؟

بلیچینگ چقدر دوام دارد؟ و چه افرادی کاندیدای انجام بلیچینگ هستند؟

قبل از رفتن روی اصل موضوع میخواهیم کمی از عقب تر به بررسی موضوع بپردازیم. سپس در مورد دوام بلیچینگ و روش های بیشتر کردن ماندگاری بلیچینگ هم توضیح خواهیم داد.

تقریبا گفت تمام افرادی که به دلیل مراقبت نکردن درست، دندان هایشان زرد و دچار لکه های قهوه ای رنگ شده است، میتوانند کاندیدای بلیچینگ یا همان سفید کردن دندان باشند. با این تعریف بیشتر افراد در ایران میتوانند برای سفید تر شدن و زیبا تر شدن دندان هایشان از روش بلیچینگ استفاده کنند.

سیگار کشیدن و به طور کلی استفاده از دخانیات، مشروبات الکلی، قهوه و چای، میوه های اسیدی مثل خانواده مرکبات، ادویه جات مثل زردچوبه و … میتوانند عوامل تغییر رنگ دندان ها باشند.

این که تا استفاده از بلیچینگ در چند جلسه و به چه شکل میتواند مشکل را برطرف کند، بسته به وضعیت دندان شما دارد. این موضوع بین افراد مختلف، تفاوت دارد. بعضی از افراد با یک جلسه آفیس بلیچینگ به رنگ دلخواه خودشان میرسند. بعضی دیگر که وضعیت حاد تری دارند، با یک جلسه بلیچینگ در مطب و در ادامه استفاده از هوم بلیچینگ در مدت زمان طولانی تری به نتیجه مطلوب میرسند.

چه افرادی نمیتوانند از بلیچینگ برای سفید کردن دندان ها استفاده کنند؟

قبل از استفاده از هر گونه خدمات زیبایی دندان پزشکی باید از سلامت دندان ها و لثه ها اطمینان حاصل کرد. این موضوع در مورد بلیچینگ هم صدق میکند. گاهی اوقات مشکل با چند جلسه دندان پزشکی قابل حل است. مثل مواردی که دندان به پر کردن و یا عصب کشی نیاز دارد.

گاهی اوقات نیز اوضاع حاد است و به طور کلی فرد کاندیدای خوبی برای بلیچینگ نیست. اگر یک فرد یکی از مشکلات زیر را داشته باشد، نمیتواند از خدمات سفید کردن دندان در مطب و یا خانه استفاده کند.

 • حساسیت های مزمن
 • بیماری پریودنتال
 • سرطان دهان
 • مینای بیش از حد فرسوده شده
 • دندانهای بیش از حد شفاف

تعداد افرادی که نمیتوانند از خدمات بلیچینگ استفاده کنند بسیار کم است. بنابراین احتمال اینکه شما نتوانید از این روش برای سفید کردن دندانهایتان استفاده کنید بسیار پایین است. شما میتوانید با استفاده از خدمات رایگان مشاوره حضوری کلینیک ثمین دنتال، بهترین روش برای سفید کردن و زیبا کردن طرح لبخندتان را انتخاب کنید.

بلیچینگ چقدر دوام دارد؟ ماندگاری بلیچینگ چقدر است؟

ماندگاری بلیچینگ چقدر است؟

وقتی صحبت از ماندگاری میشود، یعنی روشی که در حال حاضر در مورد آن صحبت میکنیم طول عمر موقتی داشته و همیشگی نیست. بنابراین اگر به دنبال یک روش دائمی هستید، بلیچینگ نمیتواند پاسخ گوی شما باشد.

حال که این موضوع را درک کردید، میخواهیم در مورد تمام مواردی که روی طول عمر بلیچینگ تاثیر میگذارند صحبت کنیم.

1) سبک زندگی شما روی ماندگاری بلیچنگ تاثیر میگذارد!

اجازه دهید تا حدودی با هم بدون پرده و رودربایستی صحبت کنیم. شما نمیتوانید در عین حالی که از دندانهایتان مراقبت نمیکنید، انتظار داشته باشید دندانهایتان همیشه زیبا و سفید باشند. شما نمیتوانید بدون داشتن یک رژیم غذایی درست و ورزش کردن از اندام زیبا بهره مند شوید.

بنابراین هر زیبایی بهایی دارد. برای داشتن دندان های زیبا باید از آنها مراقبت کنید و سبک زندگی را انتخاب کنید که در نهایت به شما در این مسیر کمک کند. باید از خوردن بسیاری از خوراکی ها و نوشیدنی هایی که باعث ایجاد رنگ میشوند خودداری کنید. یا حداقل بلافاصله بعد از خوردن و نوشیدن، دندان ها را مسواک بزنید.

اینکه ماندگاری بلیچینگ در چه بازه زمانی قرار دارد را میتوان حدس زد اما نمیتوان عدد دقیقی برای آن مشخص کرد. دوام بلیچینگ چیزی بین 6 ماه تا 3 سال است. اینکه شما تا چه اندازه ای از دندان هایتان مراقبت میکنید تاثیر مستقیمی روی این عدد دارد.

مورد دیگری که باید در مورد آن به شما هشدار دهیم کشیدن سیگار و تنباکو است. در صورتی که از این موارد استفاده میکنید، باید پس از هر بار کشیدن سیگار و قلیان دندان ها را مسواک بزنید. اما باز هم بین فردی که از دخانیات استفاده میکند و فردی که نمیکند، تفاوت وجود دارد.

2) سن، یک عامل تاثیر گذار روی دوام بلیچینگ

ماندگاری بلیچینگ بین افرادی که سن جوان تری دارند و افرادی که پا به سن گذاشته اند متفاوت است. پیری و بالا رفتن سن همانطور که روی پوست و صورت تاثیر میگذارد، روی نازک شدن مینای دندان هم تاثیر خودش را میگذارد.

با نازک شدن مینای دندان، به مرور زردی عاج دندان خودش را نشان میدهد. با تمام این تفاسیر، بلیچینگ میتواند هر دندانی را در هر سنی سفید کند. اما اگر موضوع ماندگاری بلیچینگ باشد بین یک فرد مسن و یک فرد جوان تفاوت وجود دارد.

در نهایت افرادی که پا به سن گذاشته اند باید توجه بیشتری به سلامت و زیبایی دندان هایشان کنند.

3) ژنتیک میتواند روی ماندگاری بلیچینگ موثر باشد

همانطور که افراد مختلف میتوانند با رنگ موی متفاوت و یا رنگ چشم های متفاوت به دنیا بیایند، رنگ دندان ها نیز در بین افراد مختلف است. در روند رشد بدن، اینکه عاج و مینای دندان به چه شکلی رشد کنند و به چه صورت باشند به ترکیب ژنتیکی ما بستگی دارد. به همین خاطر است که بعضی از افراد نسبت به سایر افراد دیگر دندان های سفید تری میتوانند داشته باشند.

علاوه بر این موارد، قرار گیری مادر باردار در معرض عوامل محیطی مثل آنتی بیوتیک ها مثل تتراسایکلین، باعث زرد شدن دندان های کودک میشود. با توجه به این موضوع میتوان گفت که ژنتیک بدن روی ماندگاری بلیچینگ هم تاثیر گذار است و بین افراد مختلف در این مورد تفاوت وجود دارد.

4) روشی که انتخاب میکنید مهم است

انتخاب روشی که میخواهید با استفاده از آن لکه ها و رنگ دندان را تغییر دهید بسیار اهمیت دارد. بعضی از افراد به سراغ محصولات داروخانه ای میروند. این محصولات شمامل خمیر دندان های سفید کننده و یا قلم های سفید کننده از بین برنده لکه ها هستند که ما به هیچ عنوان آن ها را توصیه نمیکنیم.

این محصولات علاوه بر این که ماندگاری خاصی ندارند میتوانند به دندان های شما آسیب بزنند. در این مورد در یک مقاله به صورت جداگانه توضیحات لازم داده شده که پیشنهاد میکنیم حتما مطالعه کنید.

روش هوم بلیچینگ

روش دیگر استفاده از بلیچینگ خانگی است. این روش برای افرادی که میخواهند خیلی سریع از شر لکه های دندان هایشان رها شوند روش مناسبی نیست. چرا که با استفاده از کیت های بلیچینگ خانگی شما باید هفته ها از ماده و قالب دندان برای سفید کردن آنها استفاده کنید.

اگر عجله ندارید میتوانید از این روش به تنهایی و یا به صورت مکمل روش بلیچینگ آفیس ( بلیچینگ در مطب ) استفاده کنید. این که چه روشی برای شما مناسب است باید به تشخیص پزشک باشد. چرا که وضعیت دندان های شما بعد از بررسی میتواند روی انتخاب روش بلیچینگ تاثیر بگذارد.

روش بلیچینگ  آفیس

در این روش خیلی سریع و در یک جلسه با استفاده از مواد مخصوص بلیچینگ و لیزر، دندان ها سفید میشوند. در صورتی که مراسم مهمی را پیش رو دارید، میتوانید از این روش استفاده کنید. اگر این روش با روش هوم ترکیب شود، میتواند تاثیر بیشتری را روی سفید شدن دندان ها بگذارد.

بلیچینگ چقدر دوام دارد؟ ماندگاری بلیچینگ چقدر است؟

مراقبت های بعد از بلیچینگ و راه های افزایش ماندگاری آن

حالا که روی عوامل موثر در ماندگاری بلیچینگ صحبت کردیم وقت آن رسیده تا در مورد مراقبت های بعد از آن نیز صحبت کنیم. این مراقبت ها به شما کمک میکنند تا طول عمر بلیچینگ را افزایش دهید.

 • پرهیز از مصرف خوراکی های رنگی مانند چای، قهوه، شکلات و سس قرمز تا 24 ساعت؛
 • عدم استعمال سیگار در 24 ساعت اول؛
 • استفاده از خمیردندان های ضد حساسیت؛
 • کاهش مصرف خوراکی های رنگی؛
 • استفاده از نی هنگام مصرف نوشیدنی های گازدار؛
 • خودداری از مصرف غذاهای سرد و اسیدی؛
 • توجه به بهداشت دهان و دندان و استفاده مرتب از مسواک، نخ دندان و دهانشویه؛
 • استفاده از رژلب های ضد لک؛
 • بکاربردن بلیچینگ در منزل به صورت ماهانه.

تیم تحریریه کلینیک ثمین دنتال

کلینیک ثمین دنتال تهرانپارس، یکی از مجهز ترین کلینیک های شرق تهران است که تمام خدمات دندانپزشکی را به همشهریان عزیز تهرانی و البته سایر شهرهای ایران ارائه میکند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا