دسته‌بندی نشدهدندانپزشکی زیباییکامپوزیت دندانمقالات و مطالب آموزشی

کامپوزیت متحرک چیست؟ ( نقد و بررسی کامل )

امروزه روش های بسیار زیادی برای اصلاح طرح لبخند وجود دارد که برخی از این روش ها به صورت دائمی و برخی موقتی هستند. اگر به دنبال روشی با قیمت و هزینه مناسب هستید، کامپوزیت متحرک یکی از بهترین روش ها برای شما خواهد بود. در این روش اصلاح لبخند مانند روش کامپوزیت دندان و یا سایر روش ها، عملا نیازی به تراش دندان و یا استفاده از آمپول نخواهد بود. شما می توانید به راحتی این کامپوزیت موقت را روی دندان ها قرارداده و حتی فضای خالی بین دندانی را نیز با کمک آن پر کنید. اگر نیاز به کسب اطلاعات بیشتری درباره کامپوزیت متحرک دارید، درادامه همراه ما باشید.

کامپوزیت متحرک دندان

کامپوزیت متحرک چیست؟

بسیاری از افراد دندان های سالم و خوبی دارند اما می خواهند ظاهر زیباتری را به آنها بدهند، این کار با استفاده از کامپوزیت متحرک امکان پذیر است. این پلاک متحرک کاملا اندازه دندان های شما طراحی می شوند به همین دلیل نیز می تواند مشکلات دندانی شما را به صورت موقت حل کند.

درواقع اگر شما جز افرادی هستید که نمی خواهید وقتی را برای درمان دائمی دندان هایتان بگذارید، می توانید از این کامپوزیت متحرک استفاده کنید. بدین ترتیب هرموقع که بخواهید از آن استفاده کنید و در غیراین صورت به راحتی آن را برمی دارید.

این پلاک متحرک بسیارسبک و راحت هستند پس برای استفاده از آنها نیز به مشکل نمی خورید و به عبارت دیگر برای شما حساسیت زا نیستند. جنس کامپوزیت متحرک از رزین دندان پزشکی است به همین دلیل نیز کاملا بهداشتی هستند و می توانید با خیال راحت از آنها استفاده کنید.

مزایای استفاده از کامپوزیت متحرک

استفاده از کامپوزیت متحرک مزایای بسیارزیادی دارد، که بهتراست برای انتخاب آنها از این مزایا اطلاع داشته باشید. درادامه به مرور مزایای استفاده از کامپوزیت متحرک می پردازیم :

 • با این روش موقتی می توانید با پرداخت هزینه ای اندک لبخندی زیبا داشته باشید.
 • به راحتی می توانید خودتان بدون هیچ مشکلی آن را از روی دندان هایتان بردارید. به عبارت دیگر می توان گفت استفاده از آن بسیارساده است.
 • با کمک کامپوزیت متحرک می توانید مشکلات دندانی خود را به صورت موقتی حل کنید.
 • نسبت به لمینت های دائمی قیمت مناسب تری دارند.
 • نیاز به تراشیدن مینای دندان و بی حسی ندارد به همین دلیل نیز بدون مشکل می توان از آن استفاده کرد.
 • بسیارسریع تر از سایر درمان ها انجام می شود.
 • تنها روی دندان های شما را می پوشاند و به هیچ عنوان روی لثه نمی گیرد. می توانید دو تا سه روز به راحتی از آنها استفاده کنید.

معایب کامپوزیت متحرک دندان

معایب استفاده از کامپوزیت متحرک

در کنار مزایای کامپوزیت متحرک باید معایب آن را نیز بدانید تا بهتر برای انجام آن تصمیم بگیرید. درادامه به بررسی معایب آن می پردازیم:

 • از کامپوزیت متحرک برای مصرف موادغذایی سخت نمی توان استفاده کرد زیرا احتمال شکستگی آنها به مراتب بالاست.
 • این درمان موقتی است پس اگر می خواهید مشکلات دندانی خود را به صورت دائمی اصلاح کنید، باید از روش های دیگری استفاده کنید.
 • زمانی که این پلاک روی دندان قرارمی گیرد، دندان های شما را بزرگتر و حجیم تر نشان می دهد. پس اگر دندان های بزرگ و حجیمی دارید، مسلما این روش انتخاب خوبی برای شما نخواهدبود.
 • این پلاک به صورت یک تکه ساخته می شود به همین دلیل نیز فاصله ای بین دندان ها وجودندارد. همین موضوع نیز ممکن است سبب مصنوعی به نظررسیدن آنها شود.
 • عمر این مدل از کامپوزیت نیز به مراتب نسبت به مدل های معمولی کمتر است. پس بسته به شرایط باید نهایتا پس از پنج سال آنها را تعویض کنید.
 • هنگام خواب به هیچ عنوان نباید از این کامپوزیت استفاده کنید.
 • هنگام استفاده از آن خیلی احساس راحتی نخواهیدداشت زیرا متحرک است و مشابه یک جسم خارجی تلقی می شود.

با بررسی معایب و مزایای کامپوزیت متحرک می توانید برای انجام و یا عدم انجام آن بسته به شرایط تان تصمیم بگیرید.

حتما بخوانید » عوارض کامپوزیت دندان 

مراقبت از دندان ها بعد از کامپوزیت متحرک دندان

مراقبت از کامپوزیت متحرک

برای اینکه بتوانید مدت زمان طولانی تری از کامپوزیت متحرک استفاده کنید، لازم است نکات مراقبتی آن را به خوبی بدانید. درادامه سعی می کنیم این نکات را به تفصیل بیان کنیم.

 • به هیچ عنوان نمی توانید همزمان با استفاده از کامپوزیت متحرک از موادغذایی سفت و سخت استفاده کنید. پس بهتراست تنها از غذاهای نرم استفاده کنید.
 • با مصرف نوشیدنی های رنگی احتمال رنگ شدن کامپوزیت وجوددارد به همین دلیل نیز باید در این زمینه به خوبی احتیاط کنید.
 • برای تمیزکردن کامپوزیت ها نیز از یک مسواک نرم کمک بگیرید و بهتراست از صابون مایع نیز برای شستن دندان ها استفاده کنید.
 • برای تمیزکردن کامپوزیت دندان یک کیت به شما داده می شود که در کنار آن از یک ماده پودری شکل برای تمیزکردن لکه های دندان استفاده می شود.

با رعایت همین نکات ساده می توانید به راحتی سالیان سال از کامپوزیت متحرک استفاده کنید.

چه کسانی بهتراست از کامپوزیت متحرک استفاده کنند؟

 • افرادی که نمی خواهند هزینه زیادی را برای اجرای کامپوزیت دائمی بپردازند.
 • دندان خود را از دست داده اید و اما امکان کاشت دندان و یا لمینت را ندارید.
 • می خواهید به صورت موقتی دندان های نامنظم و بدفرم را زیباتر کنید.

آیا خوردن و آشامیدن با کامپوزیت متحرک امکان پذیر است؟

شاید برای شما سوال باشد که آیا می توانید با کامپوزیت متحرک غذا و یا نوشیدنی بخورید؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که شما برای نوشیدن مایعات مشکلی ندارید اما برای مصرف موادغذایی دیگر باید کمی احتیاط کنید.

 به هیچ عنوان موادغذایی سفت و یا چسبنده را مصرف نکنید که به کامپوزیت دندان صدمه می زند. البته مصرف مایعات رنگی نیز ظاهر دندان ها را خدشه دار می کند. پس از مصرف قهوه و یا سایر نوشیدنی های رنگی اجتناب کنید. پس به صورت کلی می توان گفت روی مصرف هرگونه موادغذایی و نوشیدنی باید احتیاط کنید.

کامپوزیت متحرک دندان و طول عمر آن

عمر کامپوزیت متحرک چقدر است؟

یکی از مهم ترین مواردی که روی طول عمر کامپوزیت متحرک دندان تاثیرگذار است، روش نگهداری و مراقبت از آن می باشد. اگر تمامی نکات مراقبتی مربوط به دندان را به خوبی رعایت کنید، مسلما می توانید مدت زمان بیشتری از آنها استفاده کنید. اما برای مثال اگر موادغذایی سفتی را مصرف کنید مسلما در همان روزهای ابتدایی شاهد شکستگی کامپوزیت خواهیدبود.

اگر می خواهید عمر کامپوزیت دندان را بیشتر کنید، باید مرتبا مسواک بزنید. البته که به هیچ عنوان نیز از خمیردندان استفاده نکنید. برای تمیزکردن کامپوزیت دندان ها می توانید از مایع دستشویی رقیق نیز کمک بگیرید.

البته که باید حواستان با سلامت دندان هایتان نیز باشد، در صورت اینکه متوجه هرگونه پوسیدگی دندان شدید، سریعا برای درمان آن اقدام کنید.

هزینه کامپوزیت متحرک چقدر است؟

شاید از خود بپرسید با وجود اینکه این روش زیباسازی دندان ها نسبت به کامپوزیت و یا لمینت دائمی هزینه مناسب تری دارد با این وجود چقدر باید برای آن هزینه کنید؟  عوامل بسیاری روی هزینه کامپوزیت متحرک تاثیرگذار است که ازجمله مهم ترین آنها می توان به لابراتور سازنده و مهارت دندان پزشک اشاره کرد.

نمی توانیم یک قیمت واحد را برای کامپوزیت متحرک بیان کنیم زیرا نوسان قیمتی مواد دندان پزشکی بالاست. با این وجود چیزی حدود چهارمیلیون برای هر فک باید هزینه کنید. امروزه سایت و فروشگاه های بسیارزیادی کامپوزیت با هزینه مناسبی را به بازار عرضه می کنند که در برخی از موارد از آنها استقبال می شوند. دقت داشته باشید این مدل کامپوزیت متحرک ارزان قیمت معمولا کیفیت درستی ندارند و حتی می تواند آسیب هایی را به دندان هایتان نیز وارد کند.

تیم تحریریه کلینیک ثمین دنتال

کلینیک ثمین دنتال تهرانپارس، یکی از مجهز ترین کلینیک های شرق تهران است که تمام خدمات دندانپزشکی را به همشهریان عزیز تهرانی و البته سایر شهرهای ایران ارائه میکند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا