خدمات کلینیک ثمیندسته‌بندی نشدهمقالات اصلیمقالات و مطالب آموزشی

بلیچینگ دندان با لیزر دیود (Diode laser)؛ توضیح کامل به همراه قیمت 1401

یکی از جدیدترین تکنولوژی ها برای سفید کردن دندان، بلیچینگ دندان با لیزر است. سفیدی دندان ها باعث زیبایی لبخند و افزایش اعتماد به نفس فرد می شود و تاثیر مثبتی در زندگی اجتماعی دارد. رنگ دندان‌های هر فرد مانند رنگ چشم، پوست و مو نیز متفاوت است.

افزایش سن، مصرف مواد غذایی که دندان ها را لکه دار می کنند (مانند قهوه، چای، نوشابه، سیگار و غیره)، مصرف برخی آنتی بیوتیک ها در دوران بارداری و کودکی، نهفتگی، تحلیل اعصاب، استفاده زیاد از محصولات حاوی فلوراید و پرکننده های دندانی، ممکن است باعث تغییر رنگ دندان شوند.

همچنین، برخی از بیماری ها و درمان های پزشکی (مانند شیمی درمانی)، عوامل ژنتیکی، مصرف برخی داروها و… ممکن است منجر به تغییر رنگ در قسمت داخلی دندان شما شود. بلیچینگ دندان با لیزر دیود، فرآیند سفید کردن دندان ها در مطب دندانپزشکی با استفاده از نور لیزر است. این تکنیک در حال حاضر جدیدترین فناوری بلیچینگ دندان است.

دکتر ثمین حاتمی | مدیر کلینیک ثمین دنتال تهرانپارس


تمام هدف یک دندانپزشک باید این باشد که فرد مراجعه کننده بعد از داشتن سلامت دهان و دندان، زیبایی را نیز تجربه کند. با توجه به این موضوع لازم است که شما بیشتر در مورد روش های سفید شدن دندان اطلاعات کسب کنید. یکی از این روش ها بلیچینگ است که نتیجه آن میتواند فوق العاده باشد. البته باید فرد مراجعه کننده شرایط این خدمات را داشته باشد. شما میتوانید با مراجعه به کلینیک و استفاده از خدمات مشاوره رایگان کلینیک ثمین دنتال از خدمات بلیچینگ بهره مند شوید. ضمنا مطالعه این مقاله میتواند به طور کامل شما را با این روش بی نظیر آشنا کند.

در این مقاله چه میخوانید ؟


 • بلیچینگ دندان چیست و چطور انجام میشود؟
 • لیزر چیست؟
 • تفاوت لیزر با نور معمولی
 • مراحل بلیچینگ دندان با لیزر دیود چگونه است؟
 • ماده سفیده کننده بلیچینگ چکار میکند؟
 • لیزر در سفید شدن دندان ها چه تاثیری دارد؟
 • تفاوت سفید کردن دندان ( بلیچینگ دندان ) با لیزر و بدون لیزر
 • مزایا و معایب بلیچینگ دندان
 • نکات مهم مراقبت از دندان بعد از بلیچینگ
 • هزینه بلیچینگ دندان با لیزر ( قیمت بلچینگ 1401 )
 • سوالات متداول

بلیچینگ دندان چیست و چطور انجام می شود؟

بلیچینگ دندان چیست و چطور انجام می شود؟

بلیچینگ دندان (Bleaching) یک راه حل ساده، موثر و آسان برای سفید کردن دندان ها، بهبود ظاهر لبخند و کاهش تغییر و بد رنگی دندان هست. امروزه روش های زیادی از تکنیک‌های مختلف دندانپزشکی گرفته تا محصولات سفید کننده دندان و روش‌های خانگی برای سفید کردن دندان وجود دارد و یکی از محبوب ترین و موثرترین روش های سفید کردن دندان ها، بلیچینگ دندان با لیزر دیود است.

بلیچینگ دندان با لیزر دیود در مطب دندانپزشک انجام می شود. به این صورت که ابتدا یک ژل سفید کننده حاوی پراکسید هیدروژن برای از بین بردن لکه ها و زردی، روی دندان های شما اعمال می شود و سپس از لیزر برای گرم کردن و فعال کردن  ژل، استفاده می شود که به سرعت دندان های شما را سفید می کند.

تابش لیزری روی دندان ها، در فواصل 30 ثانیه انجام می شود. زمان پرتودهی بسته به شرایط دندان های بیمار و دستگاه لیزر مورد استفاده، متفاوت است.

لیزر چیست؟

لیزر را می توان به عنوان نور متراکم تعریف کرد. کلمه Laser از حروف اول عبارت انگلیسی “Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation” تشکیل شده است. پرتوهای لیزر دارای قدرت میدان الکترومغناطیسی و خاصیت حمل انرژی هستند و می توانند انرژی شدید را به سطوح بسیار کوچک منتقل کنند.

تفاوت لیزر با نور معمولی

تفاوت لیزر با نور معمولی

لیزر یک پرتو نور بسیار شدید تولید می کند. تفاوت عمده بین نور لیزر و نور تولید شده توسط منابع نور سفید (مانند لامپ) این است که نور لیزر تک رنگ، جهت دار و منسجم است. تک رنگ به این معنی است که تمام نور تولید شده توسط لیزر، دارای یک طول موج واحد است.

لیزر بیش از 20 سال است که در درمان های مختلف دندانپزشکی استفاده می شود. لیزرهای مورد استفاده در درمان های دندانپزشکی با توجه به مناطق مورد استفاده به دو دسته لیزرهای بافت سخت و نرم تقسیم می شوند. برخی از لیزرها را می توان بر روی هر دو بافت سخت و نرم استفاده کرد.

اثر لیزر در بافت ها با توجه به طول موج متفاوت است. لیزر دایود بیشتر در دندانپزشکی از نظر سهولت استفاده و اثربخشی در روش های بافت نرم استفاده می شود. همچنین در سفید کردن دندان برای بافت سخت، از لیزر دیود استفاده می شود. برای ایمنی و اثربخشی درمان های لیزری در دندانپزشکی، انجام این درمان ها توسط افرادی که مهارت و تخصص کافی در این زمینه را کسب کرده اند، بسیار مهم است.

لیزر در کدام درمان های دندانپزشکی استفاده می شود؟

 • درمان آفت های دهان؛
 • بلیچینگ دندان؛
 • روشن کردن رنگ لثه های تیره رنگ که به آن سفیدی لثه گفته می شود؛
 • درمان های مربوط به کانال های ریشه دندان؛
 • از بین بردن حساسیت دندان؛
 • درمان عفونت لثه؛
 • برش چسبندگی بافت نرم دندان؛
 • بلند کردن دندان ها با بریدن لثه برای اهداف زیبایی؛
 • در درمان تبخال های مداوم؛
 • باز کردن قسمت های بالایی ایمپلنت؛
 • بیوپسی؛
 • توقف خونریزی بعد از کشیدن دندان؛
 • درمان درد در مفصل فک ناشی از اسپاسم عضلانی.

مراحل بلیچینگ دندان با لیزر دیود چگونه است؟

مراحل بلیچینگ دندان با لیزر دیود چگونه است؟

قبل از مرحله درمان، دندانپزشک متخصص تایید می کند که آیا بیمار برای این درمان مناسب است یا خیر. در صورت لزوم، می توان تصاویری برای نشان دادن تفاوت ها پس از انجام بلیچینگ دندان با لیزر دیود گرفته می شود.

در صورت نیاز و صلاح دید دندانپزشک، طی یک جلسه قبل از انجام بلیچینگ دندان با لیزر، جرم گیری دندان انجام می شود. بیمار باید قبل از مراجعه برای انجام بلیچینگ دندان با لیزر، باید دندان های خود را با خمیر دندان بدون فلوراید مسواک بزند. سفید کردن دندان با لیزر در مطب دندانپزشکی انجام می شود و این روش شامل چند مرحله ساده است:

مرحله اول

ابتدا دندانپزشک شما یک محافظ پلاستیکی یا لاستیکی در دهان شما قرار می دهد تا دهان شما را باز نگه دارد. سپس یک لایه محافظ روی قسمتی که دندان‌ها با لثه‌هایتان برخورد می‌کند، اعمال می‌شود تا از لثه‌ها در برابر ژل سفید کننده محافظت کند. این لایه‌ها معمولاً سفت می‌شوند تا لایه‌ای لاستیکی مانند روی لثه‌ها ایجاد کنند. این کار به جلوگیری از تحریک و سوزش لثه کمک می کند.

مرحله دوم

پس از تشکیل لایه محافظ، دندانپزشک شما ژل سفید کننده را با دقت روی دندان های شما اعمال می کند. سپس یک لیزر قلم مانند برای فعال کردن ژل استفاده می شود. ژل پس از استفاده از لیزر کف می کند، بنابراین شروع به از بین بردن لکه های روی دندان شما می کند. لیزر دیود با حرارتی که می دهند ژل را فعال می کنند.

مرحله سوم

ژل اعمال شده برای چند دقیقه روی دندان های شما باقی می ماند. سپس دندانپزشک با یک جاروبرقی کوچک ژل را از روی دندان های شما خارج می کند. دندانپزشک شما این مراحل را تا سه یا چهار بار تکرار می کند تا زمانی که دندان ها به رنگ دلخواه برسند. پس از انجام این مراحل، از شما خواسته می شود که دهان خود را بشویید و دندانپزشک لایه محافظ روی لثه های شما را برمی دارد.

نکته مهم


سفید کردن و تمیز کردن دندان مانند سایر درمان های دندانپزشکی درمانی است که باید توسط دندانپزشکان با روش های مناسب با ساختار دندان بیمار انجام شود. قبل از انجام تمام روش های سفید کردن دندان، پوسیدگی ها و حفره های روی دندان باید درمان شوند.

دلیل لزوم درمان پوسیدگی قبل از انجام بلیچینگ دندان با لیزر این است که محلول سفید کننده می تواند از نواحی و حفرات پوسیدگی دندان عبور کرده و به قسمت های داخلی دندان برسد و مشکلات جدی را برای فرد ایجاد کند.

همچنین بهتر است بدانید که استفاده از محصولاتی که نوید سفید کردن دندان با نام هایی مانند کیت سفید کننده دندان و قلم سفید کننده فوری دندان که بدون در نظر گرفتن ساختار دندان به فروش می رسند، بیش از آنکه فایده داشته باشد، می تواند برای سلامت دندان ها و لثه ها ضرر داشته باشد.

ماده سفیده کننده بلیچینگ دندان چکار می کند؟

ماده سفیده کننده بلیچینگ دندان چکار می کند؟

سفید کننده مورد استفاده در بلیچینگ دندان با لیزر، ژل پراکسید هیدروژن است که غلظت آن بین 25 تا 40 درصد است. این ماده سفید کننده با حل کردن مواد آلی و معدنی باعث سفید کردن و تغییر رنگ مینای دندان می‌شود.

لیزر در سفید شدن دندان ها چه تاثیری دارد؟

لیزر به طور مستقیم بر ساختار دندان تاثیر نمی گذارد، فقط ژل سفید کننده دندان که روی دندان ها اعمال می شود را قادر می سازد تا سریعتر فعال شود. ژل سفید کننده بر روی هر دندان اعمال می شود و گرمای تولید شده توسط لیزر روند بلیچینگ دندان ها را سرعت می بخشد و در نهایت اثر و میزان سفیدتر شدن دندان ها را افزایش می دهد.

تفاوت سفید کردن دندان (بلیچینگ دندان) با لیزر و بدون لیزر

در مقایسه با روش‌های سنتی سفید کردن دندان، سفید کردن دندان با لیزر از جهات مختلفی، متفاوت است.

 • درمان سفید کردن دندان با لیزر سریع است و به احتمال زیاد کمتر از یک ساعت روی صندلی دندانپزشک خواهید بود.
 • نتایج حاصل از سفید کردن دندان با لیزر در مقایسه با روش های دیگر، ماندگاری بیشتری خواهد داشت. اگر به خوبی از دندان های خود مراقبت کنید، نتایج بلیچینگ دندان با لیزر، در برخی موارد می تواند تا چندین سال باقی بماند.

مزایا و معایب بلیچینگ دندان با لیزر

مزایا و معایب بلیچینگ دندان با لیزر

در این بخش از مقاله به صورت کامل در مورد مزیت ها و معایب بلیچینگ صحبت خواهیم کرد.

مزایا

 • لیزر دارای خواص رادیواکتیو مانند اشعه ایکس نیست. بنابراین ایمن قابل اعتماد است و هیچگونه عارضه جانبی برای فرد ایجاد نمی کند.
 • انجام این روش توسط دندانپزشک خطر عوارضی مانند سوختگی بافت نرم یا آسیب به اعصاب داخل دندان را کاهش می دهد.
 • سفید کردن دندان ها با لیزر در زمان کمتری نسبت به روش های سنتی انجام می شود و نتایج بهتر و ماندگارتری  حاصل می شود.
 • در روش بلیچینگ دندان با لیزر، نه تنها سطح دندان، بلکه ساختار داخلی دندان نیز با اثر فتو شیمیایی سفید می شود. به عبارت دیگر، این روش سفید کردن دندان، با واکنش هایی که در ساختار مولکولی دندان ایجاد می کند، یک سفیدی غیر سطحی و با ماندگاری طولانی را ارائه می دهد که نسبت به سایر روش های سفید کردن دندان برتری دارد.
 • فرآیندی است که توسط سازمان غذا و دارو تایید شده است.

معایب

 • سفید کردن دندان با لیزر فقط در کلینیک دندانپزشکی انجام می شود و گران ترین روش سفید کردن دندان است.
 • ممکن است در حین و بعد از فرآیند بلیچینگ دندان با لیزر، حساسیت ایجاد شود که موقتی است. با استفاده از خمیردندان های ضد حساسیت و یا فلوئوردار، این حساسیت در عرض چند روز از بین می رود.

نکات مهم مراقبت از دندان بعد از بلیچینگ

نکات مهم مراقبت از دندان بعد از بلیچینگ

حداقل تا دو ساعت بعد از بلیچینگ دندان با لیزر، فقط مایعات شفاف بنوشید و حداقل تا 24 ساعت از مصرف موادی که می توانند دندان های شما را لکه دار کنند، مانند غذاهای تیره رنگ، نوشیدنی های رنگی، قهوه، سیگار، چای و نوشابه خودداری کنید.

به مدت 15 روز پس از سفید کردن دندان لیزر، دندان ها در معرض تأثیر مواد غذایی رنگی مصرف شده، قرار می گیرند. نوشیدنی هایی مانند چای، قهوه، نوشابه، شکلات ها و…رنگ دندان را تیره می کند. پس از سفید کردن دندان باید به کاهش مصرف آن ها توجه شود. در صورت لزوم باید از نی برای نوشیدن مایعات رنگی استفاده شود. پس از مصرف مایعات رنگی باید با چرخاندن کمی آب در دهان، باقی مانده ماده رنگی را از دهان خارج کرد.

در طول فرایند درمان، آنچه که بیمار باید و نباید انجام دهد توسط دندانپزشک متخصص توضیح داده می شود که باید مطابق توصیه های دندانپزشک عمل شود. در برخی موارد، لثه ها پس از انجام بلیچینگ، سفید می شوند، اما در عرض چند ساعت، بهبود می یابند.

هزینه بلیچینگ دندان با لیزر ( قیمت بلیچینگ 1401 )

برای تعیین هزینه بلیچینگ دندان با لیزر دیود، باید ابتدا وضعیت دهان و دندان های بیمار توسط دندانپزشک معاینه شود. قیمت بلیچینگ دندان با لیزر با توجه به کلینیکی که درمان در آن اعمال می شود، تجربه دندانپزشک، تعداد جلساتی که باید بلیچینگ انجام شود و شرایط دندان های بیمار متفاوت است.

وقتی صحبت از سفید کردن دندان با لیزر به میان می آید، بهتر است با دندانپزشک خود صحبت کنید تا این کار را با یک ژل با کیفیت و یک دستگاه  لیزر معتبر انجام دهید.

همچنین مراجعه به مراکز متخصص و مجرب برای انجام صحیح درمان های دهان و دندان بسیار مهم است. کلینیک ثمین دنتال یک مقصد عالی برای انجام بلیچینگ دندان با کیفیت بسیار بالا و قیمت مناسب است.

سوالات متداول

معمولا مراجعه کنندگان به کلینیک ثمین دنتال تهرانپارس، سوالاتی را در مورد بلیچینگ دندان مطرح میکنند که در این بخش به آنها پاسخ خواهیم داد.

آیا استفاده از لیزر در بلیچینگ دندان‌ها خطرناک است؟

1) آیا استفاده از لیزر در بلیچینگ دندان‌ها خطرناک است؟

سفید کردن دندان با لیزر یک روش ایمن و موثر است. این کار عوارض جانبی و آسیبی ایجاد نمی کند، اما سفید کردن دندان با لیزر می تواند باعث حساسيت کوتاه مدت در فرد شود.

حساسیت دندان و تحریک خفیف لثه، از شایع ترین عوارض جانبی بلیچینگ دندان با لیزر است. معمولا این عارضه جانبی خفیف و کوتاه مدت هستند. بنابراین بهتر است تا چند روز پس از سفید کردن دندان با لیزر از مصرف مواد سرد و گرم خودداری کنید. در نهایت، زنان باردار و شیرده نباید سفید کردن دندان با لیزر (یا هر نوع دیگری از سفید کردن دندان) را انجام دهند.

2) بلیچینگ دندان با لیزر دیود چه مدت طول می‌کشد؟

تقريباً 60-45 دقيقه طول مي كشد.

3) آیا در بلیچینگ دندان با کمک لیزر دیود، رنگ دندان ها روشن تر می شود؟

هنگامی که فرآیند بلیچینگ دندان با لیزر دیود به پایان رسید، تغییر رنگ و سفید شدن در دندان با چشم غیر مسلح و از شش تا ده درجه، قابل مشاهده است.

4) ماندگاری و دوام بلیچینگ دندان با لیزر چقدر است؟

فرآیند سفید کردن یک روش درمانی مادام العمر نیست که بتوان آن را یکباره اعمال کرد. نتیجه به دست آمده از بلیچینگ دندان با لیزر، از بیمار به بیمار دیگر متفاوت است. سفیدی دندان ها برای مدت زمان کوتاه تری در افرادی که به مقدار زیاد نوشیدنی هایی مانند قهوه، چای و شراب مصرف می کنند و سیگار می کشند، باقی می ماند. در صورت رعایت توصیه های دندانپزشک و مراقبت و توجه به بهداشت دهان و دندان ها و مراجعه دوره ای به دندانپزشک، می توان برای مدت طولانی از نتایج حاصل از بلیچینگ دندان ها بهره مند شد.

در صورت استفاده از فرآورده های جانبی سفید کننده دندان با نظر و تجویز دندانپزشک، این مدت تمدید می شود.

بلیچینگ دندان با لیزر به چند جلسه نیاز دارد؟

5) بلیچینگ دندان با لیزر به چند جلسه نیاز دارد؟

به طور کلی، یک برنامه یک جلسه برای بیماران ما کافی است. با این حال، ممکن است در بیماران مبتلا به تغییر رنگ تتراسایکلین، دندان های خاکستری، سیگار کشیدن و مصرف زیاد مواد غذایی حاوی مواد رنگی نیاز به جلسه دوم یا سوم داشته باشیم.

با این حال، تکرار بلیچینگ دندان با لیزر به صورت  دوره ای  و طبق نظر دندانپزشک، می تواند به حذف لکه های سرسخت و زردی شدید دندان ها کمک کند. فاصله تقریباً سه ماهه لازم است تا حساسیت دندان کاهش یابد و از آسیب به مینای دندان جلوگیری شود.

6) آیا قبل از بلیچینگ دندان نیاز به جرم گیری است؟

بله، جرم گیری و پولیش دندان چند روز یا یک هفته قبل از بلیچینگ دندان با لیزر دیود، برای از بین بردن جرم و هر گونه لکه سطحی روی دندان ها انجام می شود.

7) آیا دندان هایم بعد از بلیچینگ دندان با لیزر حساس می شود؟

 میزان بروز حساسیت ممکن است بسته به برند و غلظت ژل استفاده شده، متفاوت باشد. پس از انجام بلیچینگ دندان، حداکثر تا یک روز حساسیت ایجاد می شود و سپس کاملا از بین می رود.

برخی از برندهای ژل های سفید کننده، دارای خاصیت حساسیت زدایی هستند که توسط برخی از دندانپزشکان مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین عدم استفاده از دهانشویه و خمیردندان های حاوی فلوراید یک هفته قبل از انجام بلیچینگ دندان، به کاهش بروز حساسیت کمک می کند.

چه کسانی می توانند بلیچینگ دندان با لیزر انجام دهند؟

8) چه کسانی می توانند بلیچینگ دندان با لیزر انجام دهند؟

 • افرادی که دندان هایشان به مرور زمان زرد شده است. حتی اگر این افراد خیلی مراقب دندان های خود باشند، به مرور زمان لایه مینای دندان نازک می شود و دندان ها زردتر به نظر می رسد.
 • در اشخاصی که به علت مصرف داروها و انجام درمان های پزشکی دندان هایشان تغییر رنگ داده اند. برخی از انواع آنتی بیوتیک ها را نباید در سنین زیر 12 سال مصرف کرد. این آنتی بیوتیک ها آنتی بیوتیک های گروه تتراسایکلین هستند که باعث تغییر رنگ زرد یا حتی قهوه ای روی دندان ها می شوند.
 • در افراد مبتلا به زردی قسمت داخلی دندان که به آن فلوریس می گوییم.
 •  در افرادی که به طور مادرزادی دندان‌های زرد دارند.
 • افرادی که می خواهند لبخندی زیباتر داشته باشند و به دلیل بدرنگ بودن و زردی دندان هایشان اعتماد به نفس خود را از دست داده اند.
 • در افرادی که دندان هایشان در اثر درمان ریشه یا تروما آسیب دیده و دچار کبودی یا تغییر رنگ شده است.
 • در افرادی که دندان ها در اثر بیماری های تب دار قبل از تکمیل رشدشان، در دهان زرد شده و تغییر رنگ داده اند.

9) آیا همه افراد می توانند از بلیچینگ دندان با لیزر استفاده کنند؟

در موارد زیر نمی توان بلیچینگ دندان با لیزر را انجام داد:

 • افراد زیر 18 سال
 • در دندان هایی با پالپ بزرگ و دارای پولیپ و کیست روی لثه
 • در دندان های بیش از حد پوسیده
 • در دندان های دارای روکش و تاج چینی
 • در زنان در دوران بارداری و شیردهی
 • در افراد با سلامت دهان و دندان ضعیف
 • در افراد مبتلا به تحلیل لثه
 • در افراد مبتلا به اختلالات ساختاری دندان
 • در افراد دارای حساسیت دندانی شدید
 • دندان های شکسته و ترک خورده
 • در افراد تحت شیمی درمانی

تیم تحریریه کلینیک ثمین دنتال

کلینیک ثمین دنتال تهرانپارس، یکی از مجهز ترین کلینیک های شرق تهران است که تمام خدمات دندانپزشکی را به همشهریان عزیز تهرانی و البته سایر شهرهای ایران ارائه میکند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا