اصلاح طرح لبخندبلیچینگجرم گیری دنداندندانپزشکی زیباییکامپوزیت دندانلمینت دندانمقالات و مطالب آموزشی

انواع روش های سفید کردن دندان را بشناسید

 یکی از محبوب‌ترین و موثرترین روش های بهبود ظاهر، زیبایی و درخشش دندان ها می باشد. روش های مختلفی برای سفید کردن دندان ها وجود دارد که هر یک روال و نحوه اثرگذاری متفاوتی دارند.

سفید کردن دندان فرآیندی است که برای تمیز کردن مواد آلی یا معدنی رنگی تشکیل شده در قسمت داخلی یا مینای دندان و بازگرداندن سفیدی و درخشندگی طبیعی دندان انجام می شود. در این فرآیند، یک واکنش اکسید شدن رخ می دهد. موادی که برای سفید کردن دندان ها استفاده می شود، باعث آزاد شدن اکسیژن می شود و به این ترتیب موادی که باعث ایجاد رنگ روی سطح دندان ها می شوند با مواد بی رنگ جایگزین می شوند.

لکه های دندانی اشکال مختلفی دارند، به این معنی که دندانپزشکان باید درمان های مختلفی را برای سفید کردن دندان های بیمار در نظر بگیرند.

لکه های خارجی دندان از سطح دندان منشا می گیرند و باعث تغییر رنگ لایه مینای دندان می شوند. این نوع  تغییر رنگ معمولا به رنگ زرد یا قهوه ای است. مصرف بیش از حد چای و قهوه در طول روز، استفاده از دخانیات، نوشیدنی های اسیدی و افزایش سن می تواند باعث تغییر رنگ سطح دندان ها شود.

لکه های داخلی، لکه هایی است که در قسمت داخلی دندان به نام عاج ایجاد شده است. لکه های داخلی دندان می توانند زرد، قهوه ای و خاکستری باشند. صدمات وارده به دندان، فلوراید تراپی بیش از حد، استفاده بیش از حد از برخی آنتی بیوتیک ها و داروهای خاص و ژنتیک فرد، از علل بروز لکه های داخلی دندان است.

در ادامه‌ی این مقاله، به بررسی انواع روش های سفید کردن دندان می پردازیم. پس با ما همراه باشید.

انواع روش های سفید کردن دندان

روش های سفید کردن دندان به صورت حرفه‌ای ( تحت نظر دندانپزشک)

روش های حرفه ای سفید کردن دندان شامل سفید کردن دندان با لیزر، سفید کردن دندان در مطب دندانپزشکی و در خانه هستند. در این روش ها معمولاً از تکنولوژی پیشرفته تر، مواد قوی و موثرتری استفاده شده و تحت نظارت دندانپزشک انجام می شوند. هزینه بالای این روش ها معمولا به دلیل استفاده از تکنولوژی پیشرفته تر و نیاز به تخصص دندانپزشک، بیشتر از سایر روش هاست. در ادامه‌، به توضیح این روش ها می پردازیم.

1) سفید کردن دندان با لیزر

در روش سفید کردن دندان با لیزر، دندانپزشک از یک اشعه لیزر قدرتمند برای حذف لکه های دندان استفاده می کند. ابتدا دندانپزشک ابتدا یک چسب سفید کننده یا ماده سفید کننده روی دندان های شما می‌زند و پس از آن با استفاده از لیزر و انجام روش خاصی، دندان های شما را سفید می کند.

به کمک این روش از یک ماده ساینده ملایم دندان مانند پراکسید کاربامید یا پراکسید هیدروژن برای شکستن پیوندهای شیمیایی لکه های روی سطح دندان استفاده می شود. این دو ماده شیمیایی تفاوت چندانی با هم ندارند. در واقع، پراکسید هیدروژن در پراکسید کاربامید یافت می شود.

تفاوت اصلی بین این دو ماده شیمیایی این است که پراکسید هیدروژن سریع‌تر تجزیه می شود و ماندگاری کوتاه تری نسبت به پراکسید کاربامید دارد. بعد از این مرحله، نور لیزر برای فعال کردن مواد شیمیایی استفاده شده، روی دندان ها اعمال می شود و بلافاصله رنگ دندان ها شروع به روشن و سفید شدن می کنند.

این روش عموما برای دندان هایی که شدیداً لکه دار هستند، استفاده می شود و کل فرآیند حدود یک ساعت و یک جلسه دندانپزشکی طول می کشد.

انواع روش های سفید کردن دندان؛ بلیچینگ

2) بلیچینگ دندان

بلیچینگ یکی از روش های معروف و پرطرفدار سفید کردن دندان هاست. این روش با استفاده از مواد شیمیایی، لکه ها و رنگ دهنده های روی مینای دندان را از بین می برد و دندان ها سفیدتر و درخشان‌تر می شوند.

بلیچینگ دندان می‌تواند به دو صورت در مطب دندانپزشکی یا در خانه انجام شود. کسانی که می خواهند نتیجه بهتری را در زمان کوتاه‌تری به دست بیاورند، انجام بلیچینگ دندان در مطب دندانپزشک را ترجیح می دهند. فراموش نکنید که هر دو روش باید تحت نظر دندانپزشک انجام شود.

بلیچینگ در مطب دندانپزشکی

انجام بلیچینگ توسط دندانپزشک در 2 تا 3 جلسه انجام می شود. در موارد نادر، ممکن است یک جلسه کافی باشد. تعداد جلسات انجام بلیچینگ برای هر بیمار یکسان نخواهد بود. بسته به وضعیت دندان های فرد، می توان با استفاده از یک جلسه به سفیدی دلخواه رسید و یا ممکن است لازم باشد جلسات چندین بار تکرار شود.

جرم گیری و تمیز کردن تارتار قبل از انجام بلیچینگ، نتیجه بسیار موثرتری را به همراه دارد. در این روش، پس از انتخاب تون رنگ دندان قبل از بلیچینگ، محافظ لثه داخل دهان بیمار گذاشته می شود. بلافاصله پس از آن ژلی که عملکرد بلیچینگ را انجام می دهد روی دندان ها زده می شود و این ژل توسط اشعه های نور فرابنفش (UV) فعال می شود. پس از گذشت مدت زمان مشخص، ژل روی دندان ها تمیز می شود.

برای جلوگیری از بروز هرگونه حساسیت دندانی (که یک عارضه جانبی بسیار رایج بلیچینگ است)، ممکن است فلوراید روی دندان ها اعمال شود.

بلافاصله پس از سفید کردن دندان از شما خواسته می شود از خوردن هرگونه غذا یا نوشیدنی رنگی و حتی سیگار کشیدن خودداری کنید.

بلیچینگ در خانه

یکی از ساده ترین و موثرترین روش های سفید کردن دندان ها، بلیچینگ خانگی است. در این روش، اندازه گیری ابعاد دندان های فرد، توسط دندانپزشک انجام می شود و طبق این اندازه گیری ها، پلاک های نازک و شفافی در لابراتوار مخصوص فرد تهیه می شود. این پلاک ساختاری دارد که روی دندان ها قرار می کند است.

بیمار به شکل و مقدار توصیه شده توسط دندانپزشک روی این پلاک ها ژل سفید کننده می زند و پلاک را به مدت زمان توصیه شده توسط دندانپزشک، روی دندان ها قرار می گیرد. برای اینکه ژل سفید کننده به لثه ها آسیب نرساند، قسمتی که از ِل سفید کننده که از اطراف پلاک سرریز شده باید با یک پد پنبه ای مرطوب پاک شود.

مدت زمان استفاده از کیت بلیچینگ خانگی به توصیه دندانپزشک شما بستگی دارد و دندان ها بعد از چند هفته تغییر رنگ نهایی خود را نشان می دهند. استفاده منظم از کیت بلیچینگ خانگی بسیار مهم است تا حداکثر نتیجه را از درمان بگیرید.

انواع روش های سفید کردن دندان؛ بلیچینگ آفیس و هوم

3) روش سفید کردن دندان به صورت ترکیبی (بلیچینگ خانگی + بلیچینگ توسط دندانپزشک)

 در این روش، سفید کردن دندان ها هم در منزل و هم توسط دندانپزشک انجام می شود. پس از انجام بلیچینگ در کلینیک دندانپزشکی، فرآیند سفید کردن دندان ها به مدت 2-3 هفته با بلیچینگ خانگی پشتیبانی می شود تا بهترین نتیجه حاصل شود.

توجه داشته باشید که سفید کردن دندان یک فرآیند تکرار پذیر است. در واقع در صورت تکرار، ماندگاری نتایج به دست آمده می تواند بیشتر شود. این ممکن است بسته به عواملی از جمله اینکه چند بار باید تکرار شود، اهمیتی که بیمار به بهداشت و مراقبت از دندان قائل است و اینکه آیا او از محصولات دخانی استفاده می کند یا خیر، متفاوت باشد. معمولاً بیماران هر 3 تا 4 سال یک بار فرآیند بلیچینگ را تکرار می کنند و به این ترتیب رویای داشتن یک لبخند درخشان و جذاب به واقعیت تبدیل می شود.

4) باندینگ دندان

 در این روش رزین دندانی که رنگی مطابق با رنگ پوست مطابق با رنگ طبیعی دندان های فرد است، مستقیماً روی دندان‌ها اعمال می‌شود و لکه‌ها و سایر عیوب دندانی پنهان می‌کند.

اصلاح برخی مشکلات دندانی مانند فاصله های بین دندان ها، اصلاح برخی اشکال دندانی و یا ترمیم دندان های خراب، می تواند با استفاده از این روش درمانی انجام شود.

انواع روش های سفید کردن دندان با محصولات داروخانه ای

5) سفید کردن دندان با محصولات داروخانه ای

در این بخش میخواهیم محصولاتی که میتوانید به شما برای سفید کردن دندان ها کمک کنند را معرفی کنیم.

استفاده از خمیر دندان های سفید کننده

این نوع خمیر دندان ها، لکه های سطحی روی دندان ها را از طریق گنجاندن مواد ساینده ملایم در فرمولاسیون خود از بین می برد. ساینده‌هایی مانند سیلیس هیدراته، پرلیت و آلومینا ضروری‌ترین مواد تشکیل دهنده این نوع خمیر دندان ها برای از بین بردن لکه های روی سطح دندان هستند هستند.

با این حال، انتخاب یک خمیر دندان با مقدار مناسب مواد ساینده مهم است. خمیردندانی با قدرت سایندگی بالا، می تواند در صورت استفاده طولانی مدت به مینای دندان آسیب برساند.

علاوه بر این، برخی از این خمیر دندان های سفید کننده دندان ها ممکن است دارای مواد درخشان کننده و مواد شیمیایی خاص باشند. این خمیردندان‌ها در برابر از بین بردن لکه‌ها و تغییر رنگ های دندان بسیار بهتر از خمیر دندان های معمولی عمل می‌کنند و در صورت استفاده منظم می توان به نتایج مطلوبی دست یافت.

استفاده از چسب ها یا نوارهای سفید کننده دندان

این نوارهای سفید کننده بدون نسخه، نسبتاً ارزان هستند و نتایج رضایت بخشی را ارائه می دهند. با این حال، بسته به میزان ماده پراکسید موجود در فرمولایون آن ها، ممکن است مدت بیشتری طول بکشد تا نتایج مورد نظر حاصل شود.

6) سایر گزینه های سفید کننده دندان

آدامس های سفید کننده و دهانشویه های سفید کننده دندان برخی از گزینه های جدید برای سفید کردن دندان در بازار هستند. اما تحقیقات زیادی در مورد اثربخشی این محصولات سفید کننده انجام نشده است.

این محصولات معمولاً حاوی مواد شیمیایی هستند که باعث حذف لکه ها و رنگ دهنده ها از روی سطح دندان می‌شوند و دندان های شما را سفیدتر و درخشان‌تر می‌کنند.

آدامس های سفید کننده معمولاً در فروشگاه های عمومی و در داروخانه ها موجود هستند و شامل مواد شیمیایی مانند پراکسید هیدروژن، سدیم کربنات و اکسید روی هستند. این آدامس ها باعث حذف لکه های ایجاد شده روی سطح دندان می‌شوند.

دهانشویه های سفید کننده دندان نیز معمولاً حاوی مواد شیمیایی مانند پراکسید هیدروژن، سدیم کلرید و فلوراید هستند. این دهانشویه ها با کمک مواد شیمیایی موجود در ساختار خود، لکه‌های روی سطح دندان را حذف می‌کنند. شستشوی دهان دو بار در روز و هر بار به مدت 60 ثانیه توسط دهانشویه های سفید کننده می تواند در سفید کردن دندان ها موثر باشد. همانند آدامس های سفید کننده، تأثیر این محصولات نیز موقتی است و به صورت دائمی روی رنگ دندان ها تاثیر ندارند.

در کل، آدامس های سفید کننده و دهانشویه های سفید کننده دندان ممکن است به موفقیت در سفید کردن دندان ها کمک کنند، اما برای رسیدن به نتایج دائمی و بهتر، بهتر است از روش های دیگری مانند بلیچینگ دندان در مطب دندان‌پزشکی یا خانگی استفاده کنید.

انواع روش های سفید کردن دندان با کامپوزیت ونیر و لمینت

7) سفید کردن دندان با استفاده از ونیرهای چینی و لمینت دندان

ونیرها و لمینت ها، نوعی پوشش دندانی هستند که برای بهبود شکل و رنگ دندان ها استفاده می‌شوند. اما با این حال، روش های سفید کردن دندان ها با ونیرها و لمینت ها کاملا متفاوت با روش های سفید کردن دندان ها توسط دندانپزشک با استفاده از محصولات سفید کننده دندان هستند.

برای سفید کردن دندان ها با ونیر چینی و لمینت ها، ابتدا دندان های شما باید ترمیم و در صورت نیاز مینای آن ها کمی تراش داده شود و سپس روکش یا لمینت روی آن ها قرار داده شود. این روکش ها و لمینت ها اغلب از موادی مانند پرسلن، کامپوزیت یا پلی استر ساخته می‌شوند.

یکی از مزایای سفید کردن دندان ها با روکش ها و لمینت ها، این است که باعث ایجاد یک لایه محافظ برای دندان ها می‌شود و همچنین می‌تواند برای ترمیم عیوب و ناهنجاری های ظاهری دندان ها، اصلاح فاصله بین دندان ها و حتی تغییر شکل دندان ها استفاده شود. با این حال، سفید کردن دندان ها با روکش ها و لمینت ها هزینه‌ی بالایی به همراه دارد و نتایج آن نیز بسیار ماندگارتر است. استفاده از ونیر و لمینت ها  برای رفع لکه‌های شدید داخلی دندان ها، بهتر است استفاده شود.

روش های خانگی سفید کردن دندان

این روش ها به دلیل هزینه پایین تر و سهولت دسترسی و استفاده در مقایسه با روش های حرفه ای بسیار مورد استفاده افراد قرار می گیرند. در ادامه برخی از محبوب ترین و موثرترین روش های سفید کردن دندان در خانه را آورده‌ایم.

1) استفاده از روغن نارگیل برای سفید کردن دندان ها

روغن نارگیل دارای خواص ضد باکتریایی و ضد التهابی است که می‌تواند به سلامتی دهان و سفیدی و درخشندگی دندان ها  کمک کند. برای این کار کافیست به مدت دو الی سه بار در هفته یک قاشق روغن نارگیل را در دهان خود و ۱۵ تا ۲۰ دقیقه نگه دارید و سپس مسواک بزنید.

2) پودر زغال فعال برای سفید کردن دندان ها

زغال فعال به دلیل سطح بسیار جذب‌کننده‌اش می‌تواند لکه‌ها و ناخواسته را از سطح دندان‌ها جذب کرده و از بین ببرد. برای استفاده از این ماده برای سفید کردن دندان ها، کمی پودر زغال فعال را با آب مخلوط کرده و به عنوان خمیردندان استفاده کنید. با این حال، باید به خاطر داشت که استفاده بیش از حد از زغال فعال می‌تواند به سطح دندان ها آسیب برساند.

3) سفید کردن دندان با سرکه سیب

سرکه سیب ماده ای قدرتمند برای از بین بردن لکه های دندان است.  نصف قاشق سرکه سیب را با یک لیوان آب رقیق کنید. دهان خود را به مدت 30 ثانیه با این محلول بشویید و آن را تف کنید. سپس دندان های خود را به مدت 3 دقیقه با یک خمیر دندان بدون فلوراید مسواک بزنید. پس از انجام این عمل به مدت 2 هفته، خواهید دید که دندان هایتان در حال سفید شدن هستند.

انواع روش های سفید کردن دندان با روش های خانگی؛ پوست موز برای سفیدی دندان

4) پوست موز

برای سفید شدن دندان های خود یک پوست موز بردارید و سطح داخلی آن را به مدت پنج دقیقه روی دندان هایتان بمالید. پتاسیم، منیزیم و منگنز موجود در پوست موز می تواند به از بین بردن لکه های سطحی روی دندان کمک کند.

5) آناناس

 طبق مطالعه ای که در مجله بین المللی بهداشت دهان و دندان آمریکا منتشر شده است، آناناس تنها منبع طبیعی بروملین است، یک ترکیب ضد التهابی و پاک کننده که به طور موثری لکه های سطحی دندان ها را از بین می برد.

 داشتن یک رژیم غذایی سالم یکی از روش های سفید کردن دندان ها

یک رژیم غذایی سالم به شما کمک می کند مینای دندان های شما قوی و سفید شود. بنابراین سبزیجات برگدار (کلم پیچ، اسفناج)، پنیر، بادام و ماست های بدون قند را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. این غذاها حاوی مقدار زیادی کلسیم هستند که ممکن است به محافظت از دندان در برابر فرسایش و لکه دار شدن مینای دندان کمک کند.

سیب، هویج و چوب کرفس را به عنوان میان وعده سالمی که دندان هایتان دوست دارند، امتحان کنید. بافت فیبری آن‌ها می‌تواند به پاک کردن لکه‌های دندان در حین جویدن کمک کند.

توت فرنگی حاوی اسید مالیک است، آنزیمی که می تواند به سفیدتر نگه داشتن دندان های شما کمک کند.

البته به یاد داشته باشید که رعایت بهداشت دهان و دندان به صورت مداوم علاوه بر سلامتی در سفیدی و درخشندگی دندان ها نقش مهمی دارد و ضروری است. هیچ رژیم غذایی یا درمان خانگی جایگزینی برای مسواک زدن منظم و نخ دندان کشیدن برای از بین بردن پلاک و باکتری های ایجاد کننده دهان شما نیست. بلافاصله پس از خوردن غذا یا نوشیدنی لکه‌زا، دهان خود را مسواک بزنید یا با آب بشویید. دو بار مسواک زدن در روز با خمیر دندان حاوی فلوراید و تمیز کردن روزانه بین دندان ها می تواند به حفظ رنگ طبیعی دندان شما کمک کند. همچنین می تواند اثرات یک درمان سفید کننده دندان را افزایش دهد.

نکات مهم بعد از سفید کردن دندان

بعد از سفید کردن دندان چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟

  • تا ۲ تا ۳ روز پس از انجام سفید کردن دندان توسط دندانپزشک نباید از غذاها و نوشیدنی های رنگی و قهوه و سیگار استفاده نمود. بهتر است در حالت معمولی نیز این نوشیدنی ها را با نی بنوشید.
  • تا چند روز پس از عمل باید از مصرف غذاها و نوشیدنی های اسیدی خودداری شود، غذاهای اسیدی می توانند در این فرآیند به دندان آسیب برسانند.
  • مجدداً تا چند روز پس از فرآیند سفید کردن دندان ها نباید با فشار زیاد مسواک زد و تمیز کردن ملایم دندان ها را با یک مسواک نرم انجام داد.
  • اگر قرار است از خمیر دندان سفیدکننده به عنوان محصول کمکی استفاده شود، باید یک هفته بعد از عمل و یک بار در روز استفاده شود و مسواک زدن باید با خمیر دندان معمولی در وعده های غذایی دیگر ادامه یابد.
  • در صورت بروز حساسیت در دندان ها استفاده از خمیردندان های ضد حساسیت مفید خواهد بود.
  • پس از فرآیند سفید کردن، می توان فلوراید را با توجه به وضعیت دندان ها اعمال کرد.

آیا سفید کردن دندان ضرر دارد؟

این یکی از مهمترین سوالاتی است که توسط افرادی که می خواهند سفید کردن دندان ها را انجام دهند، پرسیده می شود. روشن ترین پاسخ به این سوال این است که در صورتی که فرآیند سفید کردن دندان توسط پزشک با رعایت اصول و به صورت کنترل شده انجام شود، آسیبی به دندان ها وارد نخواهد شد.

درمان‌های سفید کردن دندان عموماً بی‌خطر و مؤثر هستند، اما ممکن است برای برخی افراد مناسب نباشند. افرادی که حساسیت های دندانی و لثه‌ای دارند، افراد زیر ۱۵ سال و خانم های باردار و شیرده ممکن است کاندیدای ایده‌آلی برای سفید کردن دندان نباشند.

 با این حال، بهتر است با یک دندانپزشک مشورت کنید که می تواند تشخیص دهد که آیا شما کاندید مناسبی برای سفید کردن دندان هستید یا خیر.

علاوه بر این، استفاده صحیح از محصولات سفید کننده دندان و رعایت توصیه های دندانپزشک به منظور کاهش عوارض ناشی از روش های سفید کردن دندان بسیار مهم است.

عوارض جانبی انواع روش های سفید کردن دندان

برخی از عوارض جانبی سفید کردن دندان

موارد زیر را می توان در روش های سفید کردن دندان مشاهده کرد، اما معمولاً موقتی و خفیف هستند، عبارتند از:

حساسیت لثه: لثه ها ممکن است پس از انجام عمل سفید کردن دندان حساس شوند. این وضعیت معمولاً موقتی است و در عرض چند روز ناپدید می شود.

سوزش در دهان: ممکن است بعد از عمل سفید کردن دندان احساس سوزش در دهان ایجاد شود. این وضعیت معمولاً موقتی است و در عرض چند روز ناپدید می شود.

تفاوت رنگ بین دندان ها: ممکن است بعد از عمل سفید کردن دندان ها تفاوت رنگ بین دندان ها وجود داشته باشد. این وضعیت معمولاً موقتی است و در عرض چند روز ناپدید می شود.

بهترین روش سفید کردن دندان ها کدام است؟

روش سفید کردن دندان با لیزر اگرچه ارزان ترین راه حل برای از بین بردن لکه ها و تغییر رنگ دندان ها نیست، اما موثرترین، سریع‌ترین روش است.

برای افرادی که می‌خواهند نتایج ماندگارتری بدست بیاورند و یا نیاز به تقویت ساختاری برای دندان‌های خود دارند، روکش‌ها و ونیر چینی سفید رنگ ممکن است بهترین راه‌حل برای داشتن لبخندی درخشان‌تر باشد. ونیرهای چینی نه تنها تقریباً بلافاصله لبخند سفیدتری به شما می‌دهند، بلکه در برابر لکه‌دار شدن نیز مقاوم هستند.

هر روشی را که برای سفید کردن دندان انتخاب می کنید، مهم است که به یک دندانپزشک زیبایی با تجربه مراجعه کنید. دندانپزشک شما قادر خواهد بود سلامت دهان و دندان شما را ارزیابی کند و بر اساس بودجه و اهداف شما، ایمن ترین و موثرترین روش های سفید کردن دندان را برای شما تجویز کند.

تیم تحریریه کلینیک ثمین دنتال

کلینیک ثمین دنتال تهرانپارس، یکی از مجهز ترین کلینیک های شرق تهران است که تمام خدمات دندانپزشکی را به همشهریان عزیز تهرانی و البته سایر شهرهای ایران ارائه میکند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا