بلیچینگدندانپزشکی زیباییلمینت دندانمقالات و مطالب آموزشی

تفاوت بلیچینگ و لمینت دندان؛ بلیچینگ بهتر است یا لمینت؟

معمولا بسیای از افراد بین روش های مختلفی که برای ایجاد یک طرح لبخند زیبا وجود دارد، گیج میشوند. یکی از سوالات مراجعه کنندگان کلینیک ثمین دنتال این است که بلیچینگ بهتر است یا لمینت؟ در ادامه به صورت کامل در مورد تفاوت بلیچینگ و لمینت دندان توضیح خواهیم داد. در صورتی که در مورد تفاوت بلیچینگ و کامپوزیت دندان و تفاوت بلیچینگ و جرم گیری سوالاتی در ذهن شما وجود دارد میتوانید سایر مقالات وب سایت در این مورد را مطالعه کنید.

تفاوت بلیچینگ و لمینت دندان ؛ بلیچینگ بهتر است یا لمینت ؟

تفاوت بلیچینگ و لمینت دندان؛ علت تغییر رنگ دندان ها چیست؟

تفاوت بلیچینگ و لمینت موضوع اصلی این مقاله است اما قبل از آن اجازه دهید به صورت مختصر و مفید دلایلی که باعث میشوند دندان ها زرد شده و تغییر رنگ دهند را به شما معرفی میکنیم.

با بالا رفتن سن دندان ها به مرور دچار سایش میشوند. این سایش در نهایت یکی از دلایلی است که باعث تغییر رنگ در دندان ها میشود. دلیل مهم دیگر مصرف سیگار، قلیان و در کل دخانیات است. مصرف این دسته از مواد با توجه به نیکوتینی که در آنها وجود دارد منجر به ایجاد شدن لکه های زرد و قهوه ای رنگ روی دندان ها میشود.

علاوه بر موارد گفته شده، مصرف مواد غذایی و نوشیدنی های رنگ دار نیز عامل تغییر رنگ دندان هاست. مواد غذایی مثل زردچوبه، هویج، مرکبات و نوشیدنی هایی مثل نوشابه، قهوه و چای میتوانند باعث ایجاد رنگ روی دندان ها شوند.

مصرف دارو های شیمیایی، آسیب دیدن دندان ها ( تروما )و دندان قروچه هم عواملی هستند که در نهایت باعث ایجاد تغییر رنگ روی دندان ها میشوند. نبود عادت های درست مثل مسواک زدن و نخ دندان کشیدن نیز باعث میشود این موارد تاثیر بیشتری روی دندان ها بگذارند.

بنابراین بهتر است به این نکته توجه کنید که فارغ از انتخاب هر روشی برای داشتن یک طرح لبخند زیبا، باید عادت های درست را جایگزین عادت های اشتباه کنید. در غیر این صورت فرقی نمیکند که شما از بلیچینگ استفاده کنید یا لمینت دندان! در هر صورت بعد از گذشت مدتی زیبایی دندان ها دوباره از بین خواهد رفت.

برای درک تفاوت بلیچینگ و لمینت دندان باید هر کدام را به صورت مجزا معرفی کنیم.

تفاوت بلیچینگ و لمینت دندان ؛ بلیچینگ بهتر است یا لمینت ؟

بلیچینگ بهتر است یا لمینت؟ ؛ بلیچینگ چیست؟

روش بلیچینگ، به روشی گفته میشود که به وسیله ی آن دندان های فرد سفید تر میشوند. در بلیچینگ از موادی خمیری شکل روی دندان ها استفاده شده و بعد از مدتی این مواد برداشته میشوند. به طور کلی ما دو مدل بلیچینگ داریم.

  1. بلیچینگ آفیس
  2. بلیچینگ هوم

1) بلیچینگ آفیس

در بلیچینگ آفیس، همه اتفاقات در مطب رخ میدهند. از نظر زمانی این مدل برای افرادی که علاقه مند هستند در مدت زمان بسیار کوتاهی ( به اندازه یک تا دو ساعت ) دندان هایشان سفید شود این روش مناسب تر است. در بلیچینگ آفیس ( بلیچینگ در مطب ) مواد مخصوص سفید کردن دندان ها روی دندان قرار میگیرد. سپس به کمک لیزر تاثیر و سرعت عملکرد مواد یلیچینگ بیشتر میشود.

2) بلیچینگ هوم

بلیچینگ هوم همانظور که از اسمش هم پیداست، در خانه انجام میشود. در این روش پزشک یک قالب دندان و مواد بلیچینگ را در اختیار شما قرار داده و روش استفاده از آنها را نیز به شما توضییح میدهد. در واقع در روش بلیچینگ هوم فرد باید مواد را در قالب دندان قرار داده و سپس قالب را روی دندان ها بگذارد.

مدت زمان مشخصی باید این قالب روی دندان ها قرار بگیرد و سپس دندان ها شسته میشوند. این روش نسبت به روش بلیچینگ آفیس زمان بیشتری نیاز دارد. برای سفید شدن دندان ها با روش خانگی شاید نیاز باشد هفته ها به صورت مرتب از این روش استفاده کنید. بنابراین اگر عجله دارید این روش مناسب شما نیست.

بعضی از پزشکان این دو روش را با یکدیگر ادغام میکنند. یعنی ابتدا فرد در مطب بلیچینگ آفیس با لیزر را انجام میدهد. سپس برای گرفتن نتیجه بهتر پک بلیچینگ خانگی نیز در اختیار او قرار داده میشود تا نتیجه ایجاد شده بهتر شود.

هر کدام از این روش ها ( چه بلیچینگ و چه لمینت ) عوارض و محاسن خودشان را دارند. در صورتی که علاقه مند هستید بیشتر در مورد بلیچینگ اطلاعات کسب کنید، میتوانید از طریق باکس زیر مطالب مربوط به بلیچینگ را مطالعه کنید.

تفاوت بلیچینگ و لمینت دندان ؛ بلیچینگ بهتر است یا لمینت ؟

تفاوت بلیچینگ و لمینت ؛ لمینت دندان چیست؟

نوبتی هم که باشد، نوبت معرفی لمینت دندان میرسد. از جمله روش های دیگری که میتوان از آن برای ایجاد یک طرح لبخند زیبا استفاده کرد، لمینت دندان است. در این روش روکش های لمینت روی دندان ها قرار میگیرند. این روکش ها از نظر استحکام بسیار قوی هستند اما به این معنی نیست که میتوان بدون مراقبت های مناسب از لمینت، انتظار سلامت و زیبا ماندن آنها را داشت.

این روش در واقع شباهت زیادی با چسباندن ناخن مصنوعی دارد. در واقع ونیر های کامپوزیتی یا سرامیکی بعد از تراش خوردن دندان ها، روی آنها قرار گرفته و چسبیده میشوند. اگر شما دندان شکسته ای دارید که ظاهر لبخندتان را تحت تاثیر قرار داده است، پزشک به وسیله این لمینت ها سرامیکی و یا کامپوزیتی میتواند زیبایی را برای دندان های شما به ارمغان بیاورد.

در نوع لابراتواری لمینت، دندانپزشک بعد از آماده کردن دندان‌ها، از آن قالب تهیه می‌کند. لابراتوار بر اساس دستور دندانپزشک لمینت ها را که معمولا از جنس سرامیک هستند می‌سازد. در جلسه بعد، بعد از امتحان و بررسی کار، لمینت ها روی دندان‌ها چسبانده می‌شوند.

همانطور که گفته شد، ونیر‌ها یا از جنس کامپوزیت هستند و به طور مستقیم و داخل مطب ساخته می‌شود (که به آن‌ها ونیر کامپوزتی می‌گویند) و یا از جنس سرامیک هستند و در لابراتور ساخته می‌شوند (که به آن‌ها ونیر سرامیکی گفته می‌شود). به علت تراش بسیار کم و ایجاد زیبایی فوق العاده ونیر‌ها، معمولا اولین گزینه انتخابی پزشک برای اصطلاح طرح لبخند بیمار، همین ونیر ها هستند.

تفاوت بلیچینگ و لمینت در چیست؟

حالا که با ماهیت بلیچینگ و لمینت به صورت جداگانه آشنا شدید، وقت آن رسیده تا آن ها را با هم مقایسه کنیم. در بلیچینگ هیچ ماده ای روی دندان شما چسبیده نمیشود. در واقع با استفاده از مواد مخصوص سفید کننده دندان، فقط اکسیژن آزاد شده از پر اکسید هیدروژن با رنگدانه های لا به لای هرمهای مینایی ترکیب شده و آنها را اکسید میکند.

علاوه بر این با گذشت زمان با استفاده از روش هوم ، این ماده به لایه های زیرین مینا نفوذ کرده و رنگدانه های موجود در آن را هم اکسید میکند.این که استفاده از بلیچینگ تا چه اندازه ای دندان ها را سفید میکند، به هیچ عنوان مشخص نیست. در بعضی افراد بیشتر سفید میشود و در بعضی ها کمتر است. ضمنا روش بلیچینگ جزو روش های غیر تهاجمی محسوب میشود.

برخلاف روش بلیچینگ که تهاجمی نبود، این روش تا حدودی تهاجمی محسوب میشود. دندان با توجه به لمینتی که قرار است روی دندان چسبیده شود، باید کمی تراش بخورند. این تراش تا حد بسیار کمی روی مینای دندان تاثیر میگذارد.

در قدم بعدی از دندان شما قالبگیری می شود. رنگ دندان با نظر و مشورت شما انتخاب میشود. سپس لابراتوار لمینت ها را ساخته و در قدم بعدی روی دندان شما چسبانده میشوند.

این روش از نظر هزینه، روشی پر هزینه تر است. اما این مزیت را دارد که دیگر نیازی نیست نگران تغییر رنگ دندان ها به اندازه بلیچینگ باشید. تنها احتمالی که وجود دارد و میتواند لمینت ها را تهدید کند، این است که لمینت شما بیفتد و مجبور شویم دوباره برای شما لمینت جدید بسازیم. البته در صورتی که مراقبت های مناسب را انجام دهید نیازی نیست نگران این موضوع باشید.

تیم تحریریه کلینیک ثمین دنتال

کلینیک ثمین دنتال تهرانپارس، یکی از مجهز ترین کلینیک های شرق تهران است که تمام خدمات دندانپزشکی را به همشهریان عزیز تهرانی و البته سایر شهرهای ایران ارائه میکند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا