بلیچینگجرم گیری دنداندندانپزشکی زیباییمقالات و مطالب آموزشی

تفاوت بلیچینگ و جرم گیری در چیست؟ (توضیح کامل)

یکی از سوالاتی که در مورد خدمات زیبایی دندان ( اصلاح طرح لبخند ) مطرح میشود، تفاوت بلیچینگ و جرم گیری است. شاید بسیاری از افراد فرق بلیچینگ دندان و جرم گیری دندان را ندانند و تصور کنند که با جرم گیری دندان، میتوانند سفیدی دندان را تجربه کنند. اما اینطور نیست. هر کدام از این دو روش کارایی و عملکرد مخصوص به خودشان را دارند و در بیشتر موارد مکمل یک دیگر هستند. در این مقاله از وبسایت کلینیک ثمین دنتال قصد داریم تفاوت این دو را به صورت کامل با یکدیگر بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

تفاوت بلیچینگ و جرم گیری دندان ها؛ چرا دندان ها زرد و بد رنگ میشوند؟

تفاوت بلیچینگ و جرم گیری دندان ها؛ چرا دندان ها زرد و بد رنگ میشوند؟

تفاوت بلیچینگ و جرم گیری دندان ها موضوع اصلی مقاله ماست. اما قبل از پرداختن به آن اجازه دهید کمی به عقب تر برگردیم و دلیل زرد شدن دندان ها را بررسی کنیم. بررسی این دلایل به ما کمک میکند در صورت استفاده از یکی از این روش ها برای داشتن لبخندی زیبا، به دنبال برطرف کردن علت زردی دندان ها نیز باشیم. بر طرف کردن علت به ما کمک میکند تا در آینده دور تر و یا هیچگاه دیگر با دندان های بد رنگ مواجه نشویم.

1) بالا رفتن سن

با بالا رفتن سن میتوان انتظار داشت که به مرور لکه های روی دندان ها بیشتر شده و دندان دچار تغییر رنگ شود. این موضوع کاملا طبیعی است که بعد از گذشت زمان، دندان دچار سایش شده و با مشکلاتی رو به رو شود. همه این عوامل در نهایت دست به دست هم میدهند و تبدیل به یکی از دلایل زرد شدن دندان ها میشوند.

2) مصرف دخانیات و سیگار

علت دیگر بد رنگ شدن دندان ها، مصرف سیگار و دخانیات است که به طور مستقیم روی رنگ دندان ها تاثیر میگذارد. نیکوتین عامل زرد شدن و در نهایت تبدیل شدن رنگ زیبای سفید دندان به رنگ قهوه ای است. اگر بخواهید این مشکل را به صورت ریشه ای حل کنید باید به طور کلی به فکر ترک کردن سیگار باشید. در غیر این صورت اگر با استفاده از روش هایی مثل بلیچینگ، سفیدی دندان ها را بازگردانیم، باز هم بعد از یک مدت زردی دندان ها باز خواهند گشت. چرا که هنوز علت اصلی تغییر رنگ بر جای خود باقیست.

3) عادت های در مصرف غذا

در سبک زنگی امروزی، خوردن غذاها و نوشیدنی های رنگ دار مثل قهوه، نوشابه، چای، زردچوبه، هویج و مرکبات و … باعث تغییر رنگ در دندان های بسیای از افراد شده است. علاوه بر این وجود غذاهای اسیدی مثل سرکه و سایر غذاهای اسیدی، باعث سایش مینای دندان و در نهایت ایجاد شدن لکه های زرد و قهوه ای به مرور زمان میشود. در کنار همه این موارد، مسواک نزدن و رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان این مشکل را دو چندان میکند.

4) عادت بد دندان قروچه

متاسفانه در حال حاضر بسیاری از افراد از دندان قروچه رنج میبرند. علت این مشکل به استرس و اضطراب برمیگردد. این استرس خودش را به شکل فشردن دندان ها روی هم نشان میدهد و در نهایت باعث به وجود آمدن ترک ها و شکستگی هایی روی دندان ها میشود. این مشکل علاوه بر از بین بردن زیبایی دندان، باعث سریع پوسیده تر شدن آنها نیز میشود.

5) استفاده از داروهای شیمیایی که به دندان آسیب میزنند

در سن رشد و زمانی که دندان ها در حال رشد کردن هستند، اگر از داروهایی مثل تتراسایکلین استفاده شود، لکه های قهوه ای و یا خاکستری رنگی روی دندان ایجاد میشود. برای کمتر کردن این لکه ها میتوان از بلیچینگ استفاده کرد اما به طور کلی حذف کامل آنها کار مشکلی است.

6) تروما و آسیب دیدن دندان

بعضی از افراد به دلیل برخورد یک جسم با دندان و یا تصادف، دچار تروما و یا همان آسیب دیدگی از ناحیه دندان ها میشوند. این مشکل میتواند روی رنگ گرفتن دندان های آنها تاثیر بگذارد. این مورد هم با استفاده از بلیچینگ قابل حل است.

7) شفافیت دندان

به طور کلی ما دو نوع دندان از نظر شفافیت داریم. یکی دندان هایی که شفاف هستند و دیگری دندان هایی که مات هستند. افرادی که به صورت ژنتیکی دندان های شفافی دارند، در صورتی که لکه ای روی دندانشان ایجاد شود، به سختی میتوان آن را از بین برد.

علاوه بر این، دندان های شفاف به نسبت دندان های مات، بیشتر استعداد لکه گرفتن و زرد شدن را دارند. اگر میخواهید از بلیچینگ استفاده کنید، این روش میتواند کمک کند اما این را بدانید که روش بلیچینگ روی دندان های مات بهتر عمل میکند.

فرق بلیچینگ و جرم گیری دندان در چیست؟

فرق بلیچینگ و جرم گیری دندان در چیست؟

همانطور که در ابتدای این مقاله هم گفته شد، بلیچینگ و جرم گیری دو روش کاملا متفاوت هستند. هر کدام از این روش ها مزایا و معایبی دارند و بعد از بررسی هر کدام متوجه خواهید شد که مقایسه این دو روش به طور کلی اشتباه است. در روش بلیچینگ دندان ها به وسیله ماده بلیچ، کاملا سفید میشوند.

اما در جرم گیری دندان این طور نیست. جرم گیری دندان هیچ ارتباطی به تغییر رنگ دندان ها ندارد و صرفا جرم ها و پلاک هایی که به دندان چسبیده اند را جدا میکند. از نظر تغییر ظاهر دندان، بعد از جرم گیری، تمیز تر میشوند و بعضی از لکه های روی دندان از بین میروند اما رنگ دندان تغییری نمیکند.

در بسیاری از کلینیک های دندانپزشکی این دو روش را ترکیب میکنند تا بهترین نتیجه برای مراجعه کننده ایجاد شود. در ابتدا  جرم گیری انجام میشود و سپس بلیچینگ روی دندان ها صورت میگیرد. مکمل بودن این دو روش نتیجه بسیار رضایت بخشی را برای مراجعه کنندگان به وجود می آورد. در ادامه برای درک بهتر تفاوت بلیچینگ و جرم گیری، هر کدام را به صورت مجزا برای شما معرفی خواهیم کرد.

جرم گیری دندان

وجود پلاک ها به صورت مستقیم روی پوسیدگی دندان ها تاثیر میگذارد. این پلاک ها که به مرور زمان به وسیله ترکیب شدن میکروب ها و باکتری های دهان ایجاد میشوند، به وجود می آیند. پلاک ها به طور معمول در بخش زیرین لثه و قسمت هایی که مشکل تر میتوان به آنجا دسترسی داشت تجمع پیدا میکنند. این نواحی حتی وقتی فرد اقدام به شستشو دهان و دندان میکند هم به خوبی تمیز نمیشوند.

جرم گیری روشی است که کمک میکند این پلاک ها از بین بروند. به همی خاطر همیشه با مشورت دندانپزشکتان، برنامه ای برای جرم گیری دندانها در نظر بگیرید. بعد از جرم گیری معمولا دندان ها تمیز تر و لثه ها روشن تر خواهند شد. اما همانطور که گفته شد روی رنگ دندان تاثیری نخواهد داشت.

جرم گیری به از بین رفتن لکه هایی که در اثر مصرف دخانیات و چای و قهوه روی دندان ایجاد شده اند، کمک میکند. در صورتی که به شکل مرتب از جرم گیری استفاده شود، بیماری های لثه ای کمتر به سراغ افراد می آیند. در کنار جرم گیری دندان با استفاده از فشار آب و مواد ضد عفونی کننده، پولیش دندان نیز انجام میشود. همه این موارد دست به دست هم میدهند تا پلاک ها دندان و لکه های سخت را از بین برده و وجود یک دندان سالم را برای شما تضمین کنند.

 بلیچینگ دندان

بلیچینگ یکی از روش های زیبایی دندان است که به کمک آن، رنگ دانه های روی دندان که به مرور زمان با توجه به دلایل گفته شده تغییر میکنند، به رنگ سفید در بیایند. این روش را نمیتوان جزو روش های درمانی محسوب کرد. به همین خاطر تحت پوشش بیمه قرار نمیگیرد.

در هنگام استفاده از بلیچینگ، ماده قرار گرفته روی دندان به داخل دندان نفوذ کرده و رنگ دندان فرد را تغییر میدهد. به طور کلی دو روش اصلی برای بلیچینگ وجود دارد.

  1. بلیچینگ آفیس ( بلیچینگ در مطب و به وسیله لیزر ) 
  2. بلیچینگ هوم ( بلیچینگ در خانه با کیت و قالب های دندانی )

در بلیچینگ آفیس همه چیز خیلی سریع اتفاق می افتد. این مورد برای افرادی مناسب است که عجله دارند و نمیتوانند مدت زیادی را برای سفید شدن دندان ها صبر کنند. در یک جلسه حدودا یک ساعته، مواد بلیچینگ روی دندان فرد قرار میگیرد و سپس به کمک لیزر سرعت و عملکرد مواد بلیچینگ بیشتر میشود. نتیجه سفید شدن دندان در روش بلیچینگ آفیس بعد از اتمام کار کاملا مشخص است.

در بلیچینگ هوم کیت های خانگی در اختیار شما قرار میگیرد که به وسیله آنها باید چند روز یکبار، مواد بلیچینگ را درون قالب های دندان قرار داده و آنها را روی دندان قرار دهید. به مرور زمان این روش نیز به سفید شدن دندان ها منجر میشود. گاهی اوقات با توجه به وضعیت دندان فرد، این دو روش ترکیب میشوند.

این یعنی مراجعه کننده یک جلسه را به صورت حضوری در مطب و با استفاده از لیزر پشت سر میگذارد. سپس ما بقی جلسات به صورت خانگی و بلیچینگ هوم ادامه پیدا خواهند کرد تا بهترین نتیجه حاصل شود.

نکات مراقبت از بلیچینگ و جرم گیری دندان

نکات مراقبت از بلیچینگ و جرم گیری دندان

حالا که تفاوت بلیچینگ و جرم گیری را بررسی کردیم، اجازه دهید به صورت مختصر به چند نکته برای نگه داری از نتیجه اشاره کنیم. در صورتی که از هر یک از روش های بلیچینگ  و یا جرم گیری با توجه به نیاز دندان هایتان استفاده کردید، برای نگه داری و مراقبت از آنها و حفظ نتیجه، نکات زیر را رعایت کنید :

  • مصرف نوشیدنی های رنگ دار مثل قهوه و چای را تا حد ممکن کم کنید. در صورتی که میخواهید از این نوشیدنی ها استفاده کنید حتما بلافاصله بعد از استفاده، دندان ها را مسواک بزنید. علاوه بر این میتوانید از نی برای نوشیدن استفاده کنید تا مواد غذایی مثل نوشابه کمترین برخورد را با دندان ها داشته باشند.
  • استفاده از نخ دندان، مسواک و دهانشویه باید تبدیل به یک عادت شود. شما هر روز غذا میخورید تا گرسنگیتان برطرف شود. هر روز به سر کار میروید تا درآمد داشته باشید. همه اینها عادت هایی هستند که یک نیاز را برطرف میکنند. اگر میخواهید دندان هایی سالم و زیبا داشته باشید، باید این عادت را نیز در برنامه زندگی خود جا دهید.

تیم تحریریه کلینیک ثمین دنتال

کلینیک ثمین دنتال تهرانپارس، یکی از مجهز ترین کلینیک های شرق تهران است که تمام خدمات دندانپزشکی را به همشهریان عزیز تهرانی و البته سایر شهرهای ایران ارائه میکند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا