مقالات و مطالب آموزشی

تفاوت بلیچینگ و جرم گیری در چیست؟ کدام بهتر است

یکی از سوالاتی که معمولا توسط مراجعه کنندگان به کلینیک ثمین دنتال تهرانپارس مطرح میشود این است که واقعا تفاوت بلیچینگ و جرم گیری در چه چیزی است؟ از این نظر که هر دو روش باعث سفید شدن دندان ها میشوند، میتوان گفت با یکدیگر وجه اشتراک دارند. اما از نظر روش کار با هم متفاوت هستند. البته در روش بلیچینگ دندان ها معمولا سفید تر شده و رنگ مناسب تری را به خود میگیرند. این در حالی است که در جرم گیری دندان صرفا رنگ اصلی خود دندان نمایان میشود. در ادامه بیشتر در مورد اینکه این دو روش چه تفاوت هایی با یکدیگر دارند صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

تفاوت بلیچینگ با جرم گیری دندان؛ بلیچینگ چیست؟

تفاوت بلیچینگ با جرم گیری دندان؛ بلیچینگ چیست؟

برای مشخص شدن تفاوت بلیچینگ و جرم گیری در قدم اول باید تعریفی جداگانه از هر کدام داشته باشیم. برای این منظور ابتدا به توضیح در مورد بلیچینگ میپردازیم. بلیچینگ یا همان سفید کردن دندانها روشی است که درآن یک ماده مخصوص روی دندان ها قرار میگیرند. مدت زمان قرار گرفتن این مواد معمولا بیست دقیقه است. در این مدت با تاباندن لیزر، مواد قرار گرفته روی دندان فعال شده و دندان ها سفید میشوند.

بلیچینگ را میتوان تا سه مرتبه پشت سر هم انجام داد و هر بار دندان ها سفید تر خواهند شد. تعداد مراحل بلیچینگ به دلخواه بیمار و البته رنگ دندان های بیمار بستگی دارد. بعد از انجام مراحل بلیچینگ در مطب در صورت نیاز بیشتر دندان ها به سفید شدن، باید ادامه مراحل با کیت بلیچینگ هوم انجام شود.

انواع بلیچینگ

به طور کلی دو مدل بلیچینگ وجود دارد :

1) بلیچینگ آفیس

با توجه به توضیحات بالا، بلیچینگ آفیس همان عمل سفید کردن دندان ها با استفاده از لیزر در مطب است. این روش نسبت به روش هوم یا خانگی سرعت عمل بالاتری داشته و برای افرادی که از نظر زمانی عجله دارند مناسب است.

2) بلیچینگ هوم

در روش بلیچینگ هوم قالب مناسب دندان و مواد بلیچینگ در اختیار بیمار قرار داده شده و روش کار به اون توضیح داده میشود. مراجعه کننده در فواصل زمانی مشخص شده توسط دکتر از مواد بلیچینگ در قالب دندان استفاده کرده و آن رو روی دندان ها قرار میدهد. به مرور زمان و طی مدت زمان بیشتری نسبت به بلیچینگ آفیس دندان ها سفید و سفید تر میشوند.

فرق بلیچینگ با جرم گیری ؛ جرم گیری چیست؟

فرق بلیچینگ با جرم گیری ؛ جرم گیری چیست؟

در ادامه صحبت در مورد تفاوت بلیچینگ و جرم گیری، نوبت به جرم گیری دندان میرسد. بسیاری از افراد با توجه به مصرف سیگار، چای پر رنگ و مواد غذایی که دارای رنگدانه هستند، بعد از مدتی با دندان های زرد رنگی رو به رو میشوند که دیگر با مسواک زدن سفید نمیشوند.

علاوه بر این جرم ها روی لثه نیز تثبیت میشوند که برای برطرف شدن آنها باید از یک روش مخصوص به نام جرم گیری استفاده کرد. در انجام روش جرم گیری، رنگ دندان ها تغییری نمیکنند و اینکه فرد تصور کند کند دندانش روشن تر میشود، اشتباه اتست. در روش جرم گیری صرفا پلاک ها و رنگ دانه های تثبیت شده روی دندان برداشته میشوند و در نهایت رنگ واقعی دندان ها نمایان خواهد شد.

البته بسیاری از افراد قبل از انجام بلیچینگ، از جرم گیری استفاده میکنند تا نتایج بهتری را تجربه کنند. در صورت تمایل میتوانید از طریق ارتباط با ما به صورت حضوری نوبت گرفته و از مشاوره رایگان بهره ببرید.

تیم تحریریه کلینیک ثمین دنتال

کلینیک ثمین دنتال تهرانپارس، یکی از مجهز ترین کلینیک های شرق تهران است که تمام خدمات دندانپزشکی را به همشهریان عزیز تهرانی و البته سایر شهرهای ایران ارائه میکند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا