دسته‌بندی نشدهمقالات و مطالب آموزشی

کامپوزیت دندان درد دارد؟ علت درد دندان بعد از کامپوزیت چیست؟

از جمله روش هایی که به وسیله آن میتوان دندان های سفید و زیبا داشت، استفاده از ونیر کامپوزیت است. حال سوال اینجاست که آیا کامپوزیت دندان درد دارد؟ این سوال شاید برای بسیاری از افراد مهم نباشد. اما در نقطه مقابل افرادی وجود دارند که نسبت به درد دندانپزشکی حساس هستند. در این مقاله علاوه بر اینکه در مورد دردناک بودن یا نبودن کامپوزیت توضیح میدهیم، در مورد احتمال و علت درد دندان بعد از کامپوزیت و همچنین اینکه این درد چقدر طول میکشد هم صحبت خواهیم کرد.

آیا کامپوزیت دندان درد دارد؟

آیا کامپوزیت دندان درد دارد؟

همانطور که گفتیم این سوال بسیاری از افراد است که آیا برای داشتن طرح لبخند زیبا با استفاده از کامپوزیت، مجبور به تحمل درد هستند یا خیر؟ در جواب باید بگوییم که به هیچ عنوان دردی در کار نیست و شما میتوانید با خیال راحت برای انجام این موضوع اقدام کنید.

علاوه بر این، برای همه درمان های دندان پزشکی، از داروی بی حسی استفاده میشود. پس از تزریق بی حسی شما عملا هیچ چیزی را احساس نخواهید کرد. پس در صورتی که دندان های شما، قبل از کامپوزیت، نیاز به ترمیم، پر کردن دندان و یا عصب کشی داشته باشند، با داروی بی حسی هیچ دردی را احساس نخواهید کرد.

درد دندان بعد از کامپوزیت

در صورتی که برای انجام خدمات دندان پزشکی، پزشک مجربی را انتخاب کنید، نیازی نیست نگران درد دندان بعد از کامپوزیت باشید. نکته ای که وجود دارد ترمیم پوسیدگی دندان قبل از کامپوزیت است. در صورتی که پزشک قبل از زیباسازی دندان ها، به فکر سلامت آنها نباشد، دندان از نظر ظاهری خوب به نظر میرسد اما در باطن مشکلاتی دارد که حل نشده است.

به عنوان مثال تصور کنید دندان شما نیاز به عصب کشی و درمان ریشه دارد. اگر ریشه دندان عفونت کرده باشد باید در ابتدا عفونت و پوسیدگی ها تخلیه شده و سپس پر شود. در نهایت میتوان بعد از اصلاح دندان، با ونیر کامپوزیت دندان را سفید و زیبا کرد.

در هر صورت موارد زیر میتوانند علت درد دندان بعد از کامپوزیت باشند :

  • وجود پوسیدگی و عفونت در دندان؛
  • مراقبت نکردن درست از دندان ها بعد از کامپوزیت؛
  • بروز مشکل در رگها، بافت ها و یا ریشه های عصبی؛
  • شکل دهی نامناسب دندان پزشک به کامپوزیت ها.

همه توضیحات داده شده تا اینجا در نهایت به این موضوع ختم میشوند که طرح درمان باید به درستی انجام شود. در این صورت تراش دادن دندان و انجام کامپوزیت نیز در بهترین حالت خودشان انجام شده و در نهایت بیمار هیچ گونه دردی را احساس نخواهد کرد.

انواع مختلف درد دندان بعد از کامپوزیت

انواع مختلف درد بعد از کامپوزیت دندان

در این بخش شما را با انواع مختلف درد هایی که بعد از کامپوزیت دندان احتمال ایجاد شدن آنها وجود دارد آشنا خواهیم کرد. این درد ها میتوانند کاملا طبیعی و موقت باشند و زندگی فرد را با مشکل رو به رو نخواهند کرد.

1) درد در هنگام جویدن

بعد از اینکه کامپوزیت دندان انجام شد، بعد از چند ساعت بی حسی تزریق شده اثر خودش را از دست میدهد. این موضوع میتواند تا حدودی درد در دندان را برای بیمار به همراه داشته باشد که طبیعی است. با استفاده از یک مسکن مثل ژلوفن و یا نووافن میتوان درد را کنترل کرد.

از طرفی ممکن است در زمان جویدن و خوردن غذا، به دلیل فرم دهی نامناسبی که صورت گرفته به کامپوزیت و دندان ها فشار وارد شود. در این صورت نیز ممکن است تا چند روز بعد از درمان درد وجود داشته باشد. اگر با این مشکل رو به رو شدید به پزشک معالج مراجعه کنید تا اقدام به اصلاح دندان کرده و مشکل را برطرف کند.

2) درد طبیعی دندان بعد از کامپوزیت

بعضی از افراد به مواد کامپوزیت حساسیت دارند. این دسته بعد از اتمام فرآیند کامپوزیت دندان، تا 24 یا 48 ساعت احساس درد میکنند که بعد از این مدت درد کاهش پیدا کرده و مشکل برطرف میشود.

علت حساسیت و درد دندان بعد از کامپوزیت

 علت حساسیت دندان بعد از کامپوزیت چیست؟

وقتی صحبت از حساسیت میشود منظور، حساس شدن دندان نسبت به گرما و سرماست. بعد از کامپوزیت دندان این حساسیت طبیعی است اما سوال اینجاست که علت این حساسیت چیست؟

1) مواد رزین کامپوزیت

کیفیت مواد یکی از عواملی است که میتواند به حساس شدن یا نشدن دندان ها منجر شود. اگر جنس مواد رزینی که از آن برای کامپوزیت استفاده میشود، مرغوب باشد، میتوان انتظار داشت نسبت به سرما و گرما مقاومت خوبی از خود نشان دهد. در نتیجه درد نیز وجود نخواهد داشت. اما در غیر این صورت درد وجود درد کاملا طبیعی است که البته بعد از مدتی برطرف میشود.

2) جرم گیری دندان 

یکی دیگر از دلایلی که میتواند منجر به حساسیت و درد دندان شود، جرم گیری دندان قبل از کامپوزیت است. در صورتی که دندان های یکی فرد با پلاک ها و جرم ها پر شده باشند، باید سطح دندان به خوبی پاک و جرم گیری شود. این کار میتواند در فرآیند کامپوزیت منجر به حساسیت نسبت به گرما و یا سرما شود.

برای کنترل این موضوع معمولا پزشک معالج خمیر دندان های ضد حساسیت را برای بیمار تجویز میکند. علاوه بر این داروهایی نیز تجویز میشوند که کمک میکنند حساسیت از بین برود.

3) مراقبت نادرست از دندان

یکی از آیتم هایی که در باعث بروز درد برای بسیاری از مراجعه کنندگان میشود، مراقبت نادرست از دندان است. اگر یک فرد بعد از انجام کامپوزیت دندان، به درستی از دندان هایش مراقبت نکند و شروع به خوردن غذاها و خوراکی های سفت  و سخت کند، نباید انتظار داشت دندان ها با حساسیت و درد رو به رو نشوند. بنابراین حتما به توصیه هایی که پزشک معالج برای شما مشخص میکند اهمیت دهید.

نکات مهم بعد از انجام کامپوزیت دندان

برای جلوگیری از درد گرفتن و حساسیت دندان ها حتما این نکات را رعایت کنید :

  • تا از بین رفتن بی حسی به طور کامل، از خوردن بپرهیزید؛
  • دور نوشیدنی های داغ را برای مدتی خط بکشید؛
  • برای کنترل درد از مسکن هایی که پزشک تجویز میکند استفاده کنید؛
  • از خمیر دندان ضد حساسیت استفاده کرده و مراقب دندان ها باشید.

تیم تحریریه کلینیک ثمین دنتال

کلینیک ثمین دنتال تهرانپارس، یکی از مجهز ترین کلینیک های شرق تهران است که تمام خدمات دندانپزشکی را به همشهریان عزیز تهرانی و البته سایر شهرهای ایران ارائه میکند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا