دسته‌بندی نشدهدندانپزشکی زیباییکامپوزیت دندانمقالات و مطالب آموزشی

انواع کامپوزیت دندان که از شما یک بازیگر هالیوودی میسازد

کامپوزیت دندان یکی از روش های درمانی است که در سال های اخیر برای رفع بسیاری از مشکلات دندانی از آن استفاده می شود. برای استفاده از کامپوزیت دندان گزینه های بسیاری پیش روی شماست که هر یک نیز ویژگی های متفاوتی دارند. از آنجایی که کامپوزیت دندان به نسبت سایر روش های زیباسازی دندان ها قیمت مناسب تری دارد، به تبع طرفداران آن نیز بیشتر است. اگر می خواهید اطلاعات بیشتری را درباره انواع کامپوزیت دندان کسب کنید، درادامه مطلب همراه ما باشید.

انواع کامپوزیت دندان

چرا باید از کامپوزیت دندانی استفاده کرد؟

اگر می خواهید دندان هایی زیبا و یکدست داشته باشید، روش های زیادی پیش روی شما خواهدبود که کامپوزیت دندانی نیز یکی از این روش هاست. کامپوزیت ها مقاومت مناسبی دارند و البته وزن انها نیز کم است به همین دلیل نیز فشاری به دندان های شما وارد نمی کند.

مواد کامپوزیت روی دندان قرارمی گیرد و اگر درست استفاده شود، می تواند تا ده سال نیز دوام داشته باشد. البته که اگر بخواهید نیز به راحتی می توانید آن را ریمو کنید و در این زمینه هیچ مشکلی نخواهیدداشت.

زمانی که برای انجام کامپوزیت دندان به دندان پزشک مراجعه کنید، پس از گذراندن پروسه درمانی به راحتی می توانید به کارهای روزمره خود برسید. مواد کامپوزیت با کمک نور سفت می شوند به هیچ همین دلیل نیز نیازی نیست نگران جداشدن آن باشید.

البته روش هایی نیز برای ماندگاری و نگهداری از کامپوزیت بیان می شود که شما می بایست به دقت آنها را به اجرا درآورید. مسلما نمی توانید مثل قبل بی پروا باشید و باید برای خوردن و آشامیدن ملاحظاتی داشته باشید.

امروزه نمونه های متفاوتی از کامپوزیت دندان وجوددارد که ویژگی های هریک با هم متفاوت است. پس باید قبل از انتخاب آنها دید خوبی را نسبت به ویژگی های آنان داشته باشید تا بتوانید بهترین گزینه را استفاده کنید. یکی از معروف ترین انواع مدل کامپوزیت دندان که بارها نام آن را شنیده اید، ونیر کامپوزیت است.

ونیرکامپوزیت نوعی از انواع کامپوزیت دندانی است که می توانید از آن برای پرکردن دندان های جلویی و از بین بردن فواصل دندانی استفاده کرد. این کامپوزیت رنگ طبیعی دارند به همین دلیل نیز ظاهر خوبی را به صورت شما می دهد. همین موضوع نیز باعث شده است تا در مقابل سایر نمونه ها طرفداران بیشتری داشته باشد.

معرفی انواع کامپوزیت ترمیمی و زیبایی دندان

معرفی انواع کامپوزیت ترمیمی و زیبایی دندان

به صورت کلی کامپوزیت هایی که می توان برای ترمیم و زیبایی دندان استفاده کرد، به چهاردسته تقسیم می شوند. درادامه به معرفی این موارد می پردازیم:

1) کامپوزیت ماکروفیل یا دانه درشت

از اولین نوع کامپوزیتی که وارد دنیای دندان پزشکی شد، می توان به همین کامپوزیت ماکروفیل اشاره کرد. ذرات به کاررفته در این نوع کامپوزیت بین ده تا پنجاه میکرومتری هستند که نسبت به سایر کامپوزیت های امروزی شاید کمی بزرگ به نظربرسند. البته بزرگ بودن این ذرات خود مزایای زیادی نیز دارد برای مثال مقاومت بیشتری نیز دارند اما پولیش آن برای دندان پزشک سخت خواهدبود.

البته باید بدانید بزرگ بودن ذرات به کاررفته در کامپوزیت سبب می شود تا این ذرات گاهی حتی با چشم غیرمسلح نیز قابل دیدن باشند.همین نیز می تواند تاثیرات منفی را روی زیبایی دندان هایتان بگذارد.  دقت داشته باشید تمامی این موارد سبب شده است تا امروزه دیگر از ماکروفیل استفاده نشود و سایر انواع کامپوزیت دندان جایگزین آن شده است.

2) کامپوزیت میکروفیل یا ریزدانه

نسل جدید کامپوزیت ماکروفیل، کامپوزیت میکروفیل هستند که برای اولین بار در دهه 70 ساخته شدند. میکروفیل ذرات کوچکتری نسبت به نمونه ماکروفیل دارد برای مثال ذرات آن کوچکتر از 100نانومتر هستند. همین ویژگی کامپوزیت دندان سبب شده است تا دندان پزشک بتواند راحتتر آنها را پولیش کند و فرایند زیبایی دندان ها نیز بهتر پیش خواهدرفت.

البته باید بدانید این مدل از کامپوزیت مقاومت چندانی ندارند به همین دلیل نیز برای دندان های عقبی و یا خلفی که فشار زیادی را به هنگام جویدن غذا تحمل می کنند، مناسب نیستند. پس می توان از کامپوزیت میکروفیل برای زیبایی دندان های جلویی کمک گرفت که چندان در معرض فشار نیستند.

3) کامپوزیت هیبرید، میکروهیبرید و نانوهیبرید

کامپوزیت هیبریدی بین نمونه کامپوزیت میکروفیل و ماکروفیل قرارمی گیرد. درواقع می توان گفت هم به اندازه کافی قدرت و استحکام دارند و به راحتی قابل پولیش شدن هستند. البته همه انواع کامپوزیت هیبریدی این ویژگی را ندارند.

برای مثال نمونه اول این کامپوزیت که اندازه ای بین 10 تا50 میکرومتر دارند، مقاومت مناسبی دارند اما همچنان برای پولیش آن مشکل وجوددارد. اما جدیدترین نسل کامپوزیت میکروهیبرید، ذرات بسیارکوچکی دارند به همین دلیل نیز استقامت آنها در برابر سایش نیز مناسب است.

دقت داشته باشید یکی از اصلی ترین مشکلاتی که کامپوزیت هیبریدی دارند، این است که به مرورزمان زیبایی اولیه خود را از دست می دهند. درواقع می توان گفت در فرایند استفاده آنها، فیلر استقامت خود را از دست می دهد به همین دلیل نیز مستعد کنده شدن از روی سطح دندان خواهدبود. همین نیز باعث می شود تا به مرور دندان ها زیبایی خاصی نداشته باشند.

زمانی که مواد نانو به کامپوزیت هیبریدی اضافه می شود که به استحکام محصول می افزاید و به آنها قابلیت پولیش می دهد. دقت داشته باشید اگر از کامپوزیت نانوهیبریدی به درستی استفاده شود، فرد می تواند از تمامی مزایای آن به خوبی استفاده کند.

انواع کامپوزیت ؛ بررسی مزایای کامپوزیت نانو هیبریدی

بررسی مزایای کامپوزیت نانو هیبریدی

درادامه به بررسی مزایای کامپوزیت نانو هیبریدی می پردازیم تا بتوانید با دید بازتری آن را انتخاب کنید.

1) عدم تراش زیاد دندان

مواد کامپوزیت نانو هیبریدی چسبندگی زیادی دارند به همین دلیل نیز نیاز به تراش دندان ندارد و به راحتی می توان با کمک آن تمامی نواقص دندان را رفع کرد. از این رو نیز استفاده از این کامپوزیت به ساختار دندان آسیبی وارد نمی کند.

2) کاهش هزینه درمان

روکش هایی که در لابراتوار برای دندان ها ساخته می شوند، مقاومت بالاتری دارند و به تبع طبیعی تر نیز به نظر می رسند. با این وجود دقت داشته باشید هزینه ساخت آنها در لابراتور بالاست. اما شما می توانید کامپوزیت نانوهیبریدی را با کمترین هزینه نسبت به چنین روکش هایی انتخاب کنید.

3) کوتاه بودن زمان درمان

دقت داشته باشید درمان کامپوزیت می تواند تنها در یک جلسه انجام شود این درحالی است که برای سایر روش ها باید زمان بیشتری را صرف کنید. پس اگر وقت زیادی برای زیباسازی دندان هایتان ندارید، می توانید از کامپوزیت کمک بگیرید.

4) زیبایی و طبیعی بودن ترمیم

کامپوزیت های ابتدایی شاید خیلی طبیعی نبودند و همین نیز باعث می شد تا افراد با استفاده از آنها چهره ای مصنوعی داشته باشند. درمقابل کامپوزیت های نانو هیبریدی دوام و ماندگاری بالایی دارند و البته از تجمع باکتری روی دندان جلوگیری می کنند. همین نیز باعث می شود تا سطح درخشنده تری را نسبت به سایر انواع کامپوزیت داشته باشند و طبیعی تر به نظر برسند.

در این بخش مزایای کامپوزیت نانوهیبریدی که جز جدیدترین انواع کامپوزیت موجود در بازار را بررسی کردیم. پس شما می  توانید درباره انتخاب آن تصمیم بگیرید.

انواع کامپوزیت دندان؛ نانو کامپوزیت چیست

نانو کامپوزیت چیست؟

از آخرین و جدیدترین نسل کامپوزیت می توان به نانو کامپوزیت اشاره کرد. ذرات به کاررفته در این کامپوزیت اندازه ای برابر 20 نانومتر دارند. این ذرات به هم وصل می شوند و درنهایت یک نانوکلاستر را خواهندساخت.

از ویژگی های نانو کامپوزیت این است که از اتصال ذرات کوچک به هم ساخته می شوند و همین موضوع نیز به صورت مستقیم روی استحکام و مقاومت آنها تاثیر می گذارد. درواقع می توان از نانو کامپوزیت به عنوان یکی از بهترین کامپوزیت ها اشاره کرد که هم استحکام بالایی دارند و علاوه بر این به اندازه کافی زیبا هستند.

مزایای نانو کامپوزیت

نانوکامپوزیت دارای ذرات بسیارکوچکی هستند و استفاده از آنها مزایای بسیارزیادی دارد. درادامه به بررسی این مزایا می پردازیم:

1) سهولت در فرایند درمان

زمانی که برای ترمیم دندان های عقب از نانو کامپوزیت استفاده می شود، برای پرشدن فضای خالی از تکنیک لایه لایه استفاده می شود. این روش بسیارراحتتر و بهتر عمل می کند به همین دلیل اغلب این روش از سوی دندان پزشک انتخاب می شود. البته در روش های دیگری نظیر باک فیل زمان کمتری صرف می شود اما به سبب استحکام بیشتر مواد تکنیک لایه لایه موثرتر خواهدبود.

2) انتخاب رنگ مناسب ترمیم دندان

از مزایای استفاده از نانو کامپوزیت این است که دندان پزشک می تواند به راحتی رنگی را مناسب رنگ دندان های بیمار از بین طیف رنگی کامپوزیت انتخاب کند. همین نیز باعث می شود تا دندان های شما حالت طبیعی تری داشته باشند که مسلما برای هر فرد از الویت های انجام کامپوزیت می باشد.

3) روان بودن مواد

دندان پزشک در هنگام انجام کامپوزیت دندان های عقب به خوبی نمی تواند به آنها دسترسی داشته باشد به همین دلیل نیز استفاده از نانو کامپوزیت می تواند به وی کمک کند. مواد نانو کامپوزیت روان هستند و همین نیز سبب می شود تا برای ترمیم دندان های عقب مشکلی ایجاد نشود. درواقع این مواد به خوبی روان پیدا کرده و سطوح را پر می کنند.

با بررسی این مزایا می توانید برای استفاده از نانو کامپوزیت تصمیم درستی بگیرید.

انواع کامپوزیت

معرفی انواع کامپوزیت براساس کاربرد

از کامپوزیت دندان برای زیباسازی و پرکردن دندان ها استفاده می شود که بهتراست با انواع آنها براساس نوع کاربردی که دارند نیز آشنا شوید:

1) کامپوزیت جلو

کامپوزیت جلو یا قدامی که با عنوان کامپوزیت زیبایی نیز شناخته می شود بیشتر برای زیباسازی دندان مورد استفاده قرار می گیرند. درواقع با کمک این کامپوزیت می توانید دندان هایی طبیعی و زیبا داشته باشید.

این کامپوزیت می تواند برای مدت زمان طولانی براق و زیبا بمانند به همین دلیل نیز با کمک آنها لبخندی زیبا خواهیدداشت. با کمک این کامپوزیت می توانید اندازه و شکل دندان را بدون تراش مینای دندان تغییر دهید.

2) کامپوزیت عقب

برای ترمیم دندان های عقب از کامپوزیت خلفی استفاده می شود. دقت داشته باشید دندان های عقب به صورت مستقیم روی عمل جویدن تاثیر می گذارند به همین دلیل نیز باید مقاومت بالایی داشته باشند.

3) کامپوزیت دندان سیال

کامپوزیت سیال در دندان پزشکی برای پرکردن حفره های کوچک دندان استفاده می شود. درواقع اگر دندان های فرد در اثر پوسیدگی حفره های ریزی داشته باشد به راحتی می توان با کمک کامپوزیت سیال آن را برطرف کرد.

4) کامپوزیت یونیورسال

کامپوزیت یونیورسال یا کامپوزیت جهانی برای ترمیم دندان های خلفی و قدامی استفاده می شود. از این رو نیز کامپوزیت با رنگ های متنوعی در دسترس است تا بتواند براساس رنگ دندان های هر بیمار انتخاب شود.

5) کامپوزیت دندان ارتودنسی

برای کمک به روند درمانی ارتودنسی از این نوع کامپوزیت استفاده می شود. درواقع در این روند از آن برای سفت کردن براکت های دندانی به کارگرفته می شود.

بسته به شرایط دندان های بیمار هر یک از انواع کامپوزیت های بیان شده برای وی انتخاب می شود.

معرفی انواع کامپوزیت دندان براساس قوام

کامپوزیت دندان براساس قوام به دو نوع سیال و دارای تراکم تقسیم می شوند. درادامه به بررسی هریک از این دو می پردازیم:

1) کامپوزیت سیال

این کامپوزیت سیال، انطباق عالی دارند و البته کاربردهای آن نیز متفاوت است. برای مثال می توانید با کمک آن از پوسیدگی دندان های خلفی جلوگیری کنید. همچنین حفره های دندانی که عمق کمی دارند نیز با این نوع کامپوزیت قابل درمان هستند.

2) کامپوزیت دارای تراکم

این کامپوزیت همانطور که از نام آن پیداست قابل فشرده شدن می باشد. از آنجایی که این کامپوزیت استحکام بسیاربالایی دارد، برای دندان های خلفی استفاده می شود.

انتخاب هریک از انواع این کامپوزیت بسته به نظر دندان پزشک شما خواهدبود.

انواع کامپوزیت

بهترین کامپوزیت دندان چه ویژگی هایی دارد؟

بهتراست قبل از انجام کامپوزیت دندان اطلاعاتی را درباره ویژگی های بهترین نمونه آن داشته باشید. درادامه به بررسی کلی ویژگی های بهترین کامپوزیت دندان می پردازیم:

 • از مهم ترین ویژگی های بهترین کامپوزیت دندان مقاومت و استحکام بالای آنهاست. درواقع اگر می خواهید مدت زمان زیادی از کامپوزیت استفاده کنید، باید دقت کنید به دنبال گزینه هایی با مقاومت بالا باشید. از بهترین کامپوزیت هایی که خیال شما از بابت استحکام آن راحت است، می توانید به نمونه های حاوی سیلیکات کلیسم اشاره کرد.
 • برای اینکه کامپوزیت به خوبی روی دندان قراربگیرد، باید قابلیت فرم دهی مناسبی نیز داشته باشد. پس لازم است در هنگام انتخاب کامپوزیت در این باره نیز تحقیق کنید.
 • کامپوزیت پس از شکل گیری و قرارگیری روی دندان و تاباندن نور باید سفت شود. درواقع می توان گفت کامپوزیت نباید خیلی دیر و یا خیلی زودتر از موعد سفت شود.
 • ممکن است مواد به کاررفته در کامپوزیت برای برخی از افراد ایجاد حساسیت کند. به همین دلیل نیز برای انتخاب بهترین کامپوزیت باید توجه داشته باشید که مانعی برای سلامت فرد ایجاد نکند.
 • ظاهر کامپوزیت انتخاب شده باید به اندازه کافی طبیعی باشد تا ظاهر طبیعی را به دندان های فرد بدهد.
 • البته با وجود تمامی ویژگی هایی که در بخش بالا برای کامپوزیت بیان کردیم باید قیمت آن نیز مناسب باشد.
 • کامپوزیتی که کیفیت مناسبی داشته باشد، دندان پزشک را برای پولیش نیز به زحمت نمی اندازد.
 • امروزه برندهای بسیارزیادی در زمینه تولید کامپوزیت فعالیت دارند، شما باید بهترین را از بین این برندها انتخاب کنید.

البته که می توانید از دندان پزشک نیز برای انتخاب بهترین نوع کامپوزیت کمک بگیرید.

روش استفاده از کامپوزیت دندانی

پس از اینکه نوع کامپوزیت دندان را انتخاب کردید، نوبت استفاده از آنهاست. به صورت کلی می توان گفت از کامپوزیت دندان به دو روش مستقیم یا غیرمستقیم استفاده می شود که هریک کاربردهای خاص خود را دارند.

شیوه مستقیم : در این روش دندان پزشک کامپوزیت هایی که از قبل ساخته شده اند را در کلینیک نگه می دارند. درواقع می توان گفت از این روش برای پرکردن حفره های دندان و حذف عیوب کوچک دندان استفاده می شود.

شیوه غیرمستقیم: در این روش کامپوزیت مطابق دندان های بیمار با کمک لابراتوار ساخته می شود. درنهایت نیز دندان پزشک به خوبی آنها را باند می کند. این روش درمانی نسبت به روش مستقیم زمان طولانی تری می طلبد. درادامه به بررسی سایر کاربردهای این روش می پردازیم:

 • برای روکش کردن دندان می توان از آن استفاده کرد.
 • می توان با روش غیرمستقیم به خوبی حفره های دندانی را از بین برد.
 • اگر دندان ها فاصله زیادی داشته باشند با کمک کامپوزیت می توان آن را از بین برد.
 • اگر دندان ها نیاز به تغییر شکل داشته باشند با روش غیرمستقیم می توان آن را از بین برد.

انتخاب هریک از این روش های درمانی نیز بسته به شرایط بیمار و درنهایت نیز نظر پزشک است.

انواع کامپوزیت ؛ بهترین برند کامپوزیت ایران

بهترین برند کامپوزیت دندان کدام است؟

هنگام انتخاب کامپوزیت دندان با برندهای بسیارزیادی از این دست روبه رو خواهیدشد که مسلما انتخاب از بین آنها سخت خواهدبود. باید بدانید از متداول ترین و بهترین برندهای کامپوزیتی که در کشور ما استفاده می شود، کامپوزیت ژاپنی و آمریکایی هستند.از بین برندهای ژاپنی می توان به Geanial و kuraray اشاره کرد و بهترین برندهای آمریکایی نیز m3 و Bisco هستند.

البته لازم است بدانید مرحله اول انجام کامپوزیت انتخاب محصولات از برندی معتبر است. اما درنهایت برای اینکه از نتیجه نهایی رضایت داشته باشید، مهارت دندان پزشک شما نیز تاثیر زیادی خواهدداشت. به همین دلیل نیز لازم است از قبل به دنبال انتخاب یک دندان پزشک حرفه ای باشید تا با انتخاب یک کامپوزیت باکیفیت به سلامت دندان هایتان صدمه ای وارد نکنید.

با اطلاعاتی که در این مقاله درباره انواع کامپوزیت دندان به شما ارائه کردیم، می توانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

تیم تحریریه کلینیک ثمین دنتال

کلینیک ثمین دنتال تهرانپارس، یکی از مجهز ترین کلینیک های شرق تهران است که تمام خدمات دندانپزشکی را به همشهریان عزیز تهرانی و البته سایر شهرهای ایران ارائه میکند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا