بلیچینگدسته‌بندی نشدهدندانپزشکی زیباییمقالات و مطالب آموزشی

خمیر دندان سفید کننده ( بلیچینگ )؛ یک دروغ بزرگ با عوارض خطرناک

یکی از محصولاتی که در بازار برای سفید کردن دندانها به فروش میرسد، خمیر دندان بلیچینگ یا همان خمیر دندان سفید کننده دندان است. در این مقاله قصد داریم شما را با یک واقعیت و به دور از تبلیغات آشنا کنیم. بعد از مطالعه این مقاله احتمالا به جای استفاده از خمیر دندان سفید کننده، بلیچینگ در مطب و یا در خانه را انتخاب خواهید کرد. با ما همراه باشید.

خمیر دندان سفید کننده ( بلیچینگ )؛ راست یا دروغ؟

خمیر دندان سفید کننده ( بلیچینگ )؛ راست یا دروغ؟

خمیر دندان بلیچینگ ( خمیر دندان سفید کننده دندان ) در حال حاضر در بازار ایران نیز به فروش میرسند. اما این که آیا این خمیر دندان ها تا چه اندازه ای واقعا کارایی دارند سوالی است که باید به آن پاسخ داده شود. اگر بخواهیم یک خمیر دندان بلیچینگ را با بلیچینگ آفیس و یا هوم بلیچینگ مقایسه کنیم، تفاوتی به اندازه زمین تا آسمان دارند. دقیقا مقایسه این دو مثل مقایسه پراید با بنز است..

اگر کمی منطقی فکر کنیم، متوجه میشویم که دندان یکی از اعضای بدن است که در معرض دید است. به همین خاطر است که بسیاری از افراد، بخصوص کسانی که با مردم بیشتر درارتباطند، به سفیدی و سلامت دندان ها بیشتر اهمیت می دهند.

این دقیقا همان دلیلی است که افراد خیلی سریع جذب تبلیغات این مدل خمیر دندانها میشوند.  این روزها استفاده از خمیردندان های سفید کننده در بین انسان ها بسیار باب شده است. اما تا کنون این سوال را از خودتان پرسیده اید که چرا یک خمیر دندان به تنهایی باید معجزه کند؟ آیا استفاده از این خمیردندانها عوارضی را به همراه خواهد داشت یا خیر؟

آیا این خمیر دندان میتواند جایگزینی برای بلیچینگ در مطب یا پکیج های هوم بلیچینگ شود؟

در جواب به این سوال باید گفت استفاده از یک خمیر دندان به تنهایی نمیتواند تاثیری که مواد و لیزر در مطب روی دندان میگذارند را به همراه داشته باشد. در مقایسه با هوم بلیچینگ یا بلیچینگ خانگی هم این خمیر دندان قابل مقایسه نیست.

میتوان گفت تا حدودی روی سفید شدن دندان ها موثر است اما کاملا موقتی است. شاید بهتر باشد بدون رو دربایستی وجود این محصولات در بازار را به جنبه تبلیغاتی بودن و یا کسب درآمد بیشتر برای این شرکت ها ارتباط دهیم.

فراموش نکنید بهترین نوع بلیچینگ، آفیس بلیچینگ و در ادامه آن، هوم بلیچینگ است که در کلینیک ثمین دنتال به صورت حرفه ای و با قیمت کاملا منصفانه برای شما انجام خواهد شد.

عوارض خمیر دندان بلیچینگ

اما استفاده زیاد از خمیردندان های سفید کننده، عوارض زیادی را در پی خواهد داشت. اگر فکر می کنید با خمیردندان های سفید کننده می توانید رنگ طبیعی دندان هایتان را تغییر دهید باید بگوییم که کاملا در اشتباه هستید. اگر به روش عملکرد خمیر دندان های سفید کننده توجه کنید متوجه میشوید که وظیفه آن پاک کردن لکه ها از سطح خارجی دندان است.

لکه هایی که در اثر سیگار کشیدن، خوردن قهوه و چای و … ایجاد میشوند. اما چطور اینکار را میکنند؟ این خمیر دندان ها با ترکیباتی که دارند، با استفاده از خاصیت سایشی، بخشی از مینای دندان شما را میسایند. این یعنی یک لایه بیرونی از دندان شما عملا حذف میشود و در نهایت لایه زیرین که با مواد غذایی و … برخورد نداشته است بیرون می آید.

با استفاده مکرر از این خمیر دندان ها، مینای دندان به مرور زمان آسیب میبیند و بدن نیز نمیتواند مینا را بازسازی کند. این یعنی پوسیدگی دندان و هزینه زیاد برای احیای دندانی که خودتان با اشتباهی که کرده اید، به مشکل خورده است.

در انتخاب خمیر دندان دقت کنید

در انتخاب خمیر دندان دقت کنید

در صورتی که شما در انتخاب خمیر دندان دقت کنید، سلامت و زیبایی دندان های شما هر روز بیستر میشود. موارد زیر نکاتی هستند که باید در انتخاب خمیر دندان مناسب حتما رعایت شوند.

1) وجود فوراید در خمیر دندان

احتمالا زمانی که کودک بودید با اسم محلول های فلوراید آشنا شده باشید. فلوراید در اصل در خود بدن ما به شکل طبیعی و با نام فلوراید کلسیم وجود دارد. این ماده بیشتر در استخوان ها و دندان ها موجود است. جالب است بدانید که برخی از مواد خوراکی و نوشیدنی مثل آب، بعضی از نوشیدنی ها و غذاهای دریایی دارای فلوراید هستند.

کار فلوراید چیست؟

فلوراید با تاثیر بر تکامل سلول‌های دندانی که مسئول ایجاد شکل ن‌هایی دندان هستند، باعث ایجاد دندان ‌هایی می شود که در برابر پوسیدگی مقاوم ترند. پس از رویش دندان، اگر دندان در معرض مایعات حاوی فلوراید (غذا‌ها و بزاق) قرار گیرد، جذب فلوراید در سطح مینا ادامه می یابد.

علاوه بر این فلوراید اثر حفاظتی روی مینای دندان داشته و فرآیند پوسیدگی دندان را کاهش میدهد. روش عملکرد فلوراید از دو راه اتفاق می افتد :

  1. کاهش توانایی متابولیسم باکتری ها برای تولید اسید
  2. کاهش حالت اسیدی بزاق ( بالا بدن PH بزاق و رفتن به ناحیه ی بازی )

2) میزان فلوراید موجود در خمیر دندان

تا اینجا متوجه شدید که وجود فلوراید تا چه اندازه برای خمیر دندان ها دارای اهمیت است. حالا سوال اینجاست که تا چه اندازه ای باید فلوراید در خمیر دندان وجود داشته باشد. این مقدار برای افراد بزرگسال و کودکان متفاوت است. در خمیر دندان دارای 1300 ppm تا 1500ppm فلوراید است که معیاری برای سنجش غلظت ذرات در محلول‌ها است. این مقدار برای کودکان کمتر است.

در صورتی که فلوراید خمیر دندان بیش از حد مجاز باشد چه اتفاقی می افتد؟ وجود بیش از حد این ماده میتواند به مسمومیت منتهی شود. علاوه بر این میتواند لکه های سفیدی به اسم « فلوروزیس» را روی دندان های کودکان ایجاد کند که شکل ناخوشایندی به ظاهر دندان میدهند.

به همین دلیل است که مصرف خمیر دندانهای بزرگسالان به هیچ عنوان به کوکان شش ساله و حتی کوچکتر توصیه نمیشود.

خمیر دندان های سفید کننده و عوارض آنها

خمیر دندان های سفید کننده و عوارض آنها

حال که ویژگی های یک خمیر دندان مناسب را توضیح دادیم، اجازه دهید در مورد عوارضی که استفاده از خمیردندان های بلیچینگ یا همان خمیر دندان های سفید کننده به همراه داشته باشند بیشتر صحبت کنیم.

با استفاده کردن از خمیر دندان های سفید کننده، در واقع دندانتان خراش داده میشوند. با این وجود میتوان انتظار داشت که بعد از مدتی کوتاه  دندان‌هایتان حساس شوند. این اتفاق تا جایی ادامه پیدا میکند که لایه مینای دندانتان نازک می‌شود و عاج آن آسیب‌پذیرتر می‌شود.

عاج دندان، در زیر مینا قرار دارد. در ساختار عاج دندان لوله‌های بسیار زیادی که شبیه روزنه هستند وجود دارند. این لوله ها به صورت مستقیم و بی واسطه به عصبی که در میانه دندان است می‌رسند.

حالا تصور کنید که لایه رویی که بر روی این روزنه ها قرار گرفته است، برداشته شوند. با برداشته شدن این لایه حساسیت به سرما و گرما به وجود می آید و در نتیجه با خوردن هر ماده گرم و یا سردی دندان ها درد میگیرند. خمیردندان‌هایی که مخصوص دندان‌های حساس هستند، این روزنه‌ها را پر می‌کنند و احساس درد را از بین می‌برند. اما خمیردندان‌های سفیدکننده دقیقا به شکل بر عکس عمل میکنند.

روشی برای کمتر کردن تاثیر منفی خمیر دندان های سفید کننده

روشی برای کمتر کردن تاثیر منفی خمیر دندان های سفید کننده

در صورتی که کنار گذاشتن خمیر دندان های سفید کننده برای شما مشکل است، راه‌هایی وجود دارد که می‌توانید آسیب‌های آن را به حداقل کاهش دهید. البته فراموش نکنید که شما این کار را برای سفید شدن دندان ها انجام میدهید. این در حالی است که در دنیای امروز روش های به روزی مثل بلیچینگ دندان وجود دارد که میتواند خواسته شما را سریع تر و بدون عوارض جدی برآورده کند.

در هر صورت برای کم تر کردن تاثیر خمیر دندان های سفید کننده ( خمیر دندان بلیچینگ ) سعی کنید به شکل ملایم و با مسواک بسیار نرم دندان هایتان را شستشو دهید.  این کار میزان ساییده شدن دندان را کم میکند. ضمنا به طور مرتب از این خمیردندان استفاده نکنید و گاهی خمیرهای معمولی را جایگزین آن کنید. علاوه بر این بهتر است از خمیرهای حاوی فلوراید استفاده کنید که به تقویت مینای دندانتان کمک می‌کنند.

تیم تحریریه کلینیک ثمین دنتال

کلینیک ثمین دنتال تهرانپارس، یکی از مجهز ترین کلینیک های شرق تهران است که تمام خدمات دندانپزشکی را به همشهریان عزیز تهرانی و البته سایر شهرهای ایران ارائه میکند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا